úterý 27. července 2021 Věroslav

Kvůli bouřím stálo večer 14 železničních tratí, na D2 vyrazily týmy ŘSD

Kvůli bouřím stálo dnes večer na Moravě 14 železničních tratí. Nejdůležitější přenosové soustavy se počasí nedotklo, na dálnici D2 vyrazil pohotovostní tým Ředitelství silnic a dálnic, řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) k živelnímu neštěstí, které dnes večer zasáhlo jižní Moravu. Na twitteru později informoval, že ministerstvo dopravy uvolní obratem peníze z fondu dopravní infrastruktury na opravu obecních a krajských komunikací v postižených oblastech.

Bouřky, krupobití o velikosti tenisových míčků a zřejmě i tornádo zasáhlo dnes večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko a Hodonínsko. Operační středisko hasičů čelilo extrémnímu náporu tísňových volání. Hlášeny jsou oběti i desítky až stovky...

"Všechny pohotovostní týmy z oblastní správy Brno se přemisťují, zjišťují rozsah škod a začínají všechno odklízet," uvedl Havlíček k situaci na železnici. O škodách ho průběžně informují ředitelé Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic, ČEPS a ČEZ. "Ohledně přenosové soustavy probíhá komunikace mezi Českou republikou a Slovenskem. Naštěstí té úplně nejhlavnější přenosové soustavy se to nedotklo," uvedl s tím, že na sčítání škod je moc brzo. Za nejdůležitější nyní považuje, aby se zprovoznily všechny tratě.

Správa státních hmotných rezerv je připravena okamžitě uvolnit nouzové zásoby a techniku. Čeká jen na požadavky Jihomoravského kraje, co přesně potřebuje. Na twitteru to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. Zvažuje se také nasazení armády. Následky ničivé události...

Na Hodonínsko, kde několik obcí zasáhlo tornádo, zamířily podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami. Ministerstvo dopravy vyzvalo řidiče k ohleduplnosti vůči pomoci mířící po dálnicích na Moravu.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK/Šálek Václav

Štítky ČR, počasí, vláda, železnice, energie, Havlíček, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.