čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Historická loď Dallas získá nové jméno. Nejspíš o něm rozhodnou lidé v anketě

Loď Dallas, kterou nechal brněnský dopravní podnik odvézt před více než měsícem k opravě, se bude po návratu příští rok jmenovat jinak. Památkově chráněná loď z roku 1955 nese totiž stejné jméno jako nová loď z počátku tohoto desetiletí. Vedení podniku proto zvažuje, že se loď buď vrátí k původnímu názvu Moskva nebo se bude jmenovat zcela nově, řekl novinářům generální ředitel Miloš Havránek. Pravděpodobně rozhodnou lidé v anketě.

Loď stála několik let na břehu Brněnské přehrady, ministerstvo kultury ji prohlásilo technickou památkou a nyní se opravuje za 15 milionů korun, aby znovu mohla vozit cestující. Zařadí se do flotily historických vozů a plavidel dopravního podniku.

"Pravděpodobně necháme rozhodnout lidi, ať si řeknou, jak se má jmenovat. Třeba někdo přijde s nějakou peckou a pošleme tak loď s novým jménem do dalších desetiletí. Může to být název související s regionem, může být i jiný," řekl Havránek.

Logicky by se nabízel návrat k původnímu jménu Moskva, které však v sobě přirozeně nese reminiscenci na komunistický totalitní režim a dobu, kdy bylo Československo v područí Sovětského svazu.

Loď vznikla stejně jako ostatní lodě v 50. letech v dílnách dopravního podniku s použitím dílů z tramvají včetně elektromotoru. V této jsou například i tramvajová okna. Loď získá některé nové prvky, aby vyhověla požadavkům současných norem překryté však budou původními prvky, aby vzhled odpovídal době vzniku.

Autoři | Foto DPMB

Štítky MHD, Brno, Dopravní podnik města Brna, Dallas, název, anketa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Baběrád

hlasuji pro název "Nedallas"

úterý, 9. dubna 2019, 08:51

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.