čtvrtek 26. května 2022 Filip

Ukrajinci mě bili kamenem a chtěli znásilnit, říká žena z Brna. Příběh plný otázníků, kontruje policie

Zmlátili mě, okradli a chtěli znásilnit. Tak zní příběh ženy z brněnské Bystrce, která svoji verzi sdílela na sociálních sítí. Prstem při tom ukazuje na Ukrajince, byť si sama není jistá, jakým jazykem údajní čtyři útočníci mluvili. Mnozí proto obviňují Brňanku z šíření lží a podněcování nenávisti. Případem se zabývá také policie, podle níž je v celém příběhu hned několik otazníků.

O možném ataku čtyř agresorů se žena z brněnské Bystrce svěřila na Facebooku. Příspěvek uživatelky vystupující pod jménem Jitka Valinka, který obsahuje více než desítku fotografií ženy v nemocnici, si rychle získal popularitu. Ostatní lidé sdíleli, komentovali a při tom se drsně pouštěli do útočníků, kteří měli být podle oběti ukrajinské národnosti. 

„Takhle mě zřídili čtyři Ukrajinci. Přepadli, ukradli pět tisíc korun, bili mě pěstma a kamenem do obličeje,“ popisuje incident v již smazaném příspěvku Jitka Valášková z Brna, která k textu připojila modré a žluté srdíčko s výzvu, aby se probudili všichni lidé s ukrajinskou vlaječkou. Tu si lidé umisťují na své profily, aby vyjádřili podporu Ukrajině před ruskou agresí. 

Valášková skončila podle svých slov v péči zdravotníků. Výjezd potvrdili také jihomoravští záchranáři. „Šlo o standardní výjezd, ženu jsme ošetřili a převezli do nemocnice. Bližší informace není možné k případu, vzhledem k soukromé zdravotnické dokumentaci, poskytnout,“ řekla Drbně mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová

Šíříte lži a nenávist 

Kromě lidí vyjadřujících podporu se pod příspěvkem objevili i kritici, kteří ženu obviňují ze šíření lživých informací. Možné napadení a pokus o znásilnění ukrajinskými muži označil web Manipulátoři.cz za hoax, neboli poplašnou zprávu. Na mnohé nesrovnalosti upozornili také uživatelé na sociálních sítí přímo pod příspěvkem. V diskuzi se třeba ukázalo, že si vůbec není jistá jazykem, kterým agresoři mluvili a že není schopná rozlišit ruštinu či bulharštinu od ukrajinštiny. 

Policie o tom (ne)ví

Valášková navíc tvrdí, že na místo odmítli přijet policisté, i když údajně vytočila tísňovou linku 158 už v sanitce. K tvrzení dále dodala, že operátoři jí řekli, ať si situaci vyřeší sama. Po víkendové kritice komentujících přispěchala Bystrčanka s informací, že právě vše opět do telefonu nahlásila. 

Policisté v tuto chvíli nechtějí k případu poskytovat bližší informace. V oficiálním prohlášení doplněném o mrkající smajlíky ale uvedli, že příběh Valáškové má celou řadu otazníků. „Chceme ujistit veřejnost, že o případu víme a oznámení prošetřujeme. Kolegové z Brna se tím intenzivně zabývají, nicméně už teď můžeme říct, že je zde spousta otazníků a moudřejší budeme za pár dní. Půjde k tomu oficiální vyjádření, jakmile se v prošetřování posuneme,“ uvedla policie. 

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR

Štítky Brno, Ukrajina, Hoax, Napadení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Emil Figl

Stando, skvěle řečeno! Díky!

úterý, 10. května 2022, 14:26

Diskutér T.

Plně souhlasím s komentářem Stanislava Indrucha - hovada se najdou všude.....

úterý, 10. května 2022, 07:56

Stanislav Indruch

Oni to Ukrajinci klidně mohli být. To, ovšem, neznamená, že jsou všichni takoví. Když od nás za komunistů utíkali lidé, také to nebyli na sto procent miliusi, ale někdy pořádní grázli. Tak čistě statisticky nelze předpokládat, že všichni, co k nám přijdou z Ukrajiny, nebo jsou již z dřívějška, jsou ti nejhodnější. Ovšem, u nás jsou někteří Češi také pěkná hovada. Takže nelze brát jeden incident za národní specifikum, neboť absolutní většina lidí, přicházejících z Ukrajiny, potřebuje pomoc.

úterý, 10. května 2022, 07:41

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.