Sucho sužuje Moravský kras. Říčka Punkva, která jeskyněmi protéká, má nejnižší hloubku za posledních 100 let a její hladina dále klesá.
"Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos." řekl Stanislav Lejska z Českého hydrometeorologického ústavu ČTK, který se měřením stavu vodních hladin v jeskyni dlouhodobě zabývá.
Průtoky Punkvy na stanici Skalní Mlýn vědci měří a vyhodnocují od listopadu 1923. “Průměrný průtok říčky je v místě 933 litrů za sekundu. Loni na konci léta to bylo jen 75 litrů za sekundu, což bylo dosud rekordně nejméně,” uvedl Lejska. Doplnil, že říčka tak pokořila i hranici sucha, která je na dotyčné stanici při průtoku 129 litrů za sekundu.
Obdobně rekordně dopadlo měření v hlubinném vrtu v horní části Pustého žlebu, kde se hladina vody měří od roku 1992. Na konci roku 2018 hladina klesla na své historické minimum. Sucho se však projevuje i nyní, a to v nízkém stavu hladin podzemních krasových jezer v systému Amatérské jeskyně.
Pokračování období sucha by podle Lejska mělo za následek vysychání jeskyní. Podle vědce by to paradoxně mohlo přispět k dalším objevům, kdy by se jeskyňáři mohli dostat do míst, kde ještě nikdo nebyl. Na druhou stranu tak razantní pokles hladiny v jeskyni je podle něj z hlediska hospodaření s vodou nad jeskynním systémem a vůbec v povodí Punkvy alarmující. “Jde o globální problém a měření v jeskyni je dobré v tom, že přímo vidíme, jak hladina vody v podzemí klesá,” uvedl Lejska.
Říčka Punkva je nejdelším podzemním vodním tokem v České republice, měří asi 29 kilometrů. Vzniká soutokem Sloupského potoka a Bílé vody. Protéká i Punkevními jeskyněmi a návštěvníci se při prohlídce plaví podzemím na člunech.