Vyškov: Když zboříme část bývalé školy, uvidíme lépe na kostel

Autoři | Foto Město Vyškov

Už je to téměř deset let, co vyškovskou zdravotnickou školu opustili poslední studenti. Od té doby budovy tamější zdrávky, jež se nachází v části Dědice, postrádá plnohodnotné využití a chátrá. Město nyní představilo nový plán, jak s budovou naložit.

Osud historické budovy školy, jíž navštěvovali žáci desítky let, se řeší od roku 2012, kdy došlo k optimalizaci středního školství na jižní Moravě. Jihomoravský kraj jakožto vlastník stavby plánoval, že po ukončení provozu vzdělávacího zařízení, vznikne ve stavbě komunitní bytový dům. K záměru ale nakonec nikdy nedošlo. Místo toho jej úřad nabídl k prodeji. Objekt na náměstí Svobody si v roce 2018 pořídilo město, které přemýšlí, jak s ním naložit. Jisté je zatím jen to, že současné vedení nechce budovu bourat, jak se dříve uvažovalo. 

Objekt sice není památkově chráněný, ale je v centrální části náměstí, pro lidi má značnou pocitovou hodnotu a určitě platí za kus historie. Od začátku panuje shoda, že objekt chceme postupně opravit a především mu najít vhodný účel,“ popsal starosta Vyškova Karel Jurka (ODS).

Radnice představila zatím dva návrhy, které určují budoucnost stavby. První počítá s dílčím odlehčením prostoru. Na radnici se ale více přiklání k druhé verzi, která zahrnuje opravu budovy včetně jejích historických prvků a otevření průhledů na kostel Nejsvětější Trojice. Spočívá v odstranění horního patra objektu původního zájezdního hostince sousedícího s objektem školy a celé dvorní novodobé přístavby, tedy internátu.

Částečnou demolicí a odkrytím pohledu z Dědické ulice zvýrazníme dominantu náměstí, kterou je kostel. Varianta vychází z původního hmotového a výškového uspořádání, tedy z dokumentace hostince a školy z roku 1901. Z obou stran vynikne samotná škola i zdobný původní hostinec, otevře se rovněž promenádní prostor nádvoří s možným víceúčelovým využitím,“ popsal variantu vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

V současné době hodlá město zadat zpracování dalších projektových dokumentací. Výhodou je podle úřadu, že majetek je v dobrém technickém stavu. Díky tomu je možné nemovitost opravit postupně, což je nutné i k nákladnosti celého projektu, který vyjde na několik desítek milionů korun. Navíc město chce zaplatit i další rekonstrukce budov v okolí.

O pár kroků dál jsme totiž s několika objekty s vyšší prioritou, ať už jde o zámek, zámeckou zahradu nebo Besední dům. U bývalé školy je na řadě vyhodnocení postupu. Pokud půjdeme cestou historické varianty, je nutné vypracování projektu demolice internátního křídla. Demolice musí být ucelenou etapou. U zbytku, ať už se bavíme o elektroinstalaci, výměně oken, opravě kanalizace či třeba o vnitřních rozvodech, můžeme jít postupně,“ dodal Jurka.


Architektonický návrh možné přestavby, který počítá se snížením objektu

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vyškov, Škola, Rekonstrukce, kostel, Dědice, Jihomoravský kraj, hospoda, Karel Jurka, Roman Celý, ODS, KDU-ČSL, Besední dům

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.