Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Křeček dumá nad otrávenou řekou Trkmankou. Bojí se opakování minulosti

Dvě desítky zraněných hasičů a znečištění říčky Trkmanky si vyžádal červnový požár ve Ždánicích. Oheň tehdy poškodil tamní galvanovnu, ze které unikly nebezpečné látky do vodního toku. Ombudsman Stanislav Křeček nyní zjišťuje, zda úřady reagovaly správně a nepochybily jako v roce 2020 při otravě Bečvy.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček si vezme pod lupu červnový případ požáru fabriky na Hodonínsku. Havárie galvanovny způsobila nejen zranění v podobě kožních problémů u zasahujících hasičů, toxické látky, jako je louh, tehdy unikly i do tamního potoka.

„Potřebujeme zjistit, jak a kdy se všechny zapojené úřady o znečištění řeky dozvěděly, a jestli správně a včas reagovaly. Ptát se budeme například také na to, kdo na místě likvidaci havárie řídil,“ vysvětlil záměr ombudsman, který šetření zahájil z vlastní iniciativy.

Křeček se strachuje, že se stát nepoučil z kauzy Bečva v roce 2020 a postup při události na začátku léta opět nezvládl. Ekologická katastrofa před třemi lety ukázala, že právní úprava týkající se likvidace havárií na vodě je nejasná a nedostatečná. Už v té době proto Ministerstvu životního prostředí poslal připomínky k návrhu novely vodního zákona. Ta ale podle něj velkou naději nepřináší.

Ombudsman tvrdí, že změna musí mít jasná pravidla toho, kdo proces řídí. To se však nestalo. Z návrhu ani důvodové zprávy není jasné, kdy mají na starost práce při zmáhání havárie hasiči a kdy vodoprávní úřad. Obsahově se navíc v dokumentu překrývá náplň záchranných a likvidačních prací a postupů při zneškodňování havárie.

Pokud se po přezkoumání Trkmanky ukáže, že došlo k podobným nedorozuměním, jako tomu bylo v případě Bečvy, vyhodnotí to Křeček jako další impulz k novelizaci. „Ministerstvo k tomu musí přistoupit zodpovědně. Havárie potřebujeme zvládat bez větších následků pro přírodu i lidi v okolí,“ upozornil.

Nebezpečné látky

K požáru ve Ždánicích hasiči vyjížděli 9. června, na místě poté zasahovali dalších osmnáct hodin. Do boje proti běsnícím plamenům ve fabrice na úpravu kovů vyrazily přes dvě stovky požárníků, několik z nich se zranilo, u dalších se zdravotní obtíže objevily později. 

Na vině byly nebezpečné chemické látky, které při zásahu také unikly do říčky Trkmanky. Obec následně zakázala z potoku čerpat vodu. Škody, jež zahrnovaly i zničené výrobní haly včetně galvanických linek, se vyšplhaly na přibližně 300 milionů korun.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto HZS JMK

Štítky Hodonínsko, požár, hasiči, řeka, Bečva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Křeček dumá nad otrávenou řekou Trkmankou. Bojí se opakování minulosti  |  Hodonínsko  |  Z kraje  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.