pondělí 26. října 2020 Erik

Voliči ho vytáhli z 25. místa kandidátky ČSSD až do zastupitelstva. Senátor Žaloudík si mandát ještě rozmyslí

Sociálnědemokratický senátor Jan Žaloudík probere se svou ČSSD, zda si nechá mandát jihomoravského zastupitele. Díky preferenčním hlasům získal v krajských volbách jeden ze čtyř mandátů z 25. místa kandidátky jihomoravské ČSSD. Žaloudík prohlásil, že se ziskem mandátu nepočítal, za dva roky mu vyprší senátorský mandát a kandidovat už nehodlá. Lídr ČSSD Marek Šlapal uvedl, že by byl za Žaloudíkovu pomoc v zastupitelstvu rád.

ČSSD získala mezi 65 zastupiteli Jihomoravského kraje čtyři mandáty, ve volbách zaznamenala oproti výsledku před čtyřmi lety propad zhruba deset procent. Kromě lídra a hejtmanova náměstka Šlapala se do zastupitelstva dostal ještě hejtmanův náměstek Roman Hanák, bývalý hejtman Michal Hašek a právě Žaloudík, kterého lidé vykroužkovali ze třetí desítky kandidátky.


Lidé si vykroužkovali do zastupitelstva kraje i bývalé hejtmany Haška s Juránkem. Kandidátku přeskočili i Žaloudík, Antonová nebo Doležel

Do zastupitelstva Jihomoravského kraje se z příček mimo první desítku dostali díky preferenčním hlasům oba bývalí hejtmani. Stanislav Juránek se stal jedním z jedenácti zastupitelů KDU-ČSL z 21. místa díky zisku 4413 preferenčních hlasů, Michala...


„Moc jsem s tím nepočítal. Musím se o mandátu solidně pobavit s lidmi ČSSD, nebudu se rozhodovat sám. Za dva roky končím v Senátu a kandidovat už nebudu," uvedl Žaloudík, který loni kvůli důchodovému věku skončil i na postu ředitele Masarykova onkologického ústavu.

Šlapal uvedl, že o mandátu rozhodli voliči. „Nebylo by fér po panu Žaloudíkovi chtít, aby se ho vzdal. Budu rád, když nám pomůže," uvedl Šlapal.


Na koalici v Jihomoravském kraji se předběžně domluvili lidovci, STAN, Piráti a ODS. Hejtmanem by měl být Jan Grolich

KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN se předběžně dohodli na koaliční spolupráci v JMK. Hejtmanem by měl být Jan Grolich z KDU, detaily se budou řešit zítra. K podpisu koaliční smlouvy by mělo dojít na začátku týdne. Podle předběžných informací by měli mít...


Volby v kraji vyhrálo hnutí ANO, které získalo 15 mandátů. Lidovci jich mají 11, Piráti 10, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech. Přestože ANO vyhrálo, dohodli se na koalici zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Starostů. Koalice by měla mít mezi 65 zastupiteli 37 mandátů. Hejtmanem by měl být podle dohody stran lídr KDU-ČSL Jan Grolich.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nakladatelství Vyšehrad

Štítky Jan Žaloudík, volby, politika, krajské volby, čssd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.