rychlý antigenní test
KoronavirusO antigenní testování je v Brně velký zájem. Za první den otestovaly nemocnice stovky lidí, objevily desítky nakažených
Od středy mohou lidé z nařízení vlády podstoupit zdarma antigenní testování. V Brně je hned několik odběrových míst a zájem o testování je obrovský. Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny hlásí v první dny stovky testovaných, několik desítek nakažených a plný rezervační systém na týden dopředu. Volné termíny na následující dny však stále lze rezervovat v odběrovém centru na výstavišti, který provozuje společnost Podané ruce.
KoronavirusAntigenní testy mohou zabránit třetí vlně, do dvou týdnů můžeme otestovat sto tisíc Brňáků, říkají autoři testovací studie
V první polovině listopadu uspořádala organizace Podané ruce v Brně první veřejné testování na koronavirus za pomocí antigenních testů. Jejich spolehlivost je podle výsledků studie více než devadesátiprocentní. Organizátoři věří, že díky plošnému testování se může předejít třetí vlně koronaviru. Během dvou týdnů jsou díky antigenním testům, které určí výsledek do patnácti minut, schopni otestovat až 100 tisíc Brňanů.
KoronavirusTisíce lidí ze sociálních služeb čekají na jižní Moravě na plošné testování. Stát jim stále nedodal testovací sady
Do týdne musí být všechna zařízení sociálních služeb otestována na koronavirus. Testy dodá stát, rozhodla minulý týden vláda. Sady antigenních testů však ještě během pondělí nedorazily do téměř žádného z více než tisícovky míst v České republice. Výjimkou nejsou ani zařízení v Jihomoravském kraji. Podle hejtmanova náměstka Marka Šlapala (ČSSD) není otestování čtrnácti tisíc lidí ze sociálních služeb v kraji během tohoto týdne reálné. Stát přitom nepokulhává v samotném dodání testů, ale i vysvětlení, proč se dodávky navzdory vlastním nařízením protahují. Už začátkem listopadu totiž ministerstvo zdravotnictví hlásilo, že má k dispozici dva miliony testů.
SpolečnostSociální služby na jižní Moravě hlásí 900 nakažených. Stát slíbil zaslání testovacích sad, nic se však neděje
Jihomoravský kraj eviduje ve svých zařízeních v sociální oblasti 558 klientů s nemocí covid-19 a 320 nakažených pracovníků uvedla po jednání krizového štábu uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Kraj zřizuje pro tisíce klientů domovy seniorů, domovy pro osoby se zdravotním postižením, pečovatelskou službu, týdenní stacionáře, chráněná bydlení i osobní asistence. Stát slíbil plošné testování v sociálních službách za pomocí levnějších antigenních testů. Zařízení však na testovací sady od ministerstva čekají.
SpolečnostBez masivního testování se nehneme z místa, říká Jindřich Vobořil. Řešením jsou antigenní testy
Jestli můžeme o někom mluvit jako o odborníkovi na testování, a to nejen na přítomnost koronaviru v těle, určitě jím je Jindřich Vobořil. Čtyřiapadesátiletý rodák z Brna je veřejnosti známý především jako národní protidrogový koordinátor z let 2010 až 2018. Dnes je vrchním ředitelem Společnosti Podané ruce o.p.s., která do Česka přivezla speciální korejské přístroje na koronavirové testování. Výsledek takových testů je hotový do 12 minut, přesnost je přes 90 procent a jeden test stojí tři sta korun. Nejen o tom si s Jindřichem Vobořilem povídala Drbna.









