čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Náhrada za Kometu. V Brně hledají nového provozovatele haly na výstavišti

Radní města Brna dnes schválili nové koncesní řízení na provozovatele plánované multifunkční haly na výstavišti. Řízení bude jednodušší a kratší, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Minulé řízení město zrušilo poté, co nenašlo dohodu se zájemcem, jímž byla hokejová Kometa Brno. Současnou dokumentaci musí ještě schválit městská společnost Arena Brno jako spoluzadavatel.

Zájemci budou mít pětačtyřicet dní na podání nabídky od zahájení řízení. Vybranému zájemci bude zadána koncese na plánované období patnácti let s možností prodloužení o dalších maximálně pět let. „Koncesionář bude zadavateli platit fixní pachtovné, které je stanoveno od pátého roku provozu v minimální výši 40 milionů korun bez DPH, a dále částku procentuálně odvozenou od dosažených tržeb a výnosů spojených s provozováním haly. Ta musí tvořit minimálně čtyřicet procent z takzvaných upravených výnosů z částky nad 150 milionů korun. Právě výše těchto úhrad nad minimální požadovaný rámec tvoří hodnoticí kritéria veřejné zakázky," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Zatímco předešlé řízení mělo kvalifikační, jednací a nabídkovou fázi, nově schválené je navrženo jako jednokolové. Dodavatelům zahájením koncesního řízení začne běžet lhůta pětačtyřiceti dnů k podání nabídek, které budou následně posouzeny a hodnoceny. Účastníci budou v nabídkách prokazovat splnění podmínek účasti a nabízet parametry, za nichž budou halu provozovat.

„Uchazeči musí v rámci koncesního řízení prokázat technickou kvalifikaci. První možností je provozování multifunkční haly s minimálně šesti tisíci místy, v níž se kdykoli v posledních pěti letech uskutečnilo za dva roky alespoň patnáct sportovních a patnáct kulturních nebo vzdělávacích akcí. Alternativně je nově umožněno prokázat se zkušeností s pořádáním alespoň třicet sportovních, kulturních, vzdělávacích či byznys akcí v různých prostorách," doplnil předseda představenstva firmy Arena Brno a radní Brna Petr Kratochvíl (ODS).

Hala za asi 4,5 miliardy korun nabídne zázemí pro pořádání sportovních, kulturních i kongresových akcí. Dotaci na ni přislíbila Národní sportovní agentura, u které Brno žádalo 300 milionů. Na stavbu haly město dostalo čtyři nabídky, které posuzuje. Proti hale se postavili Zelení a Žít Brno, podle nichž se kvůli ní město dostane na hranici zadluženosti a nebude mít peníze na další investice jako například stavba a opravy bytů.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto A PLUS, a. s., a Arch.Design, s.r.o.

Štítky ČR, správa, sporty, stavby, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.