Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby (NCOZ) obvinili devět lidí a jednu firmu ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvali Stoka II. Podle policistů ovlivnili obvinění desítky zakázek mimo jiné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Řekl to mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení, vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy.
NCOZ v novém případu devět lidí a jednu firmu viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z nich čtyři lidi obvinila i z přečinu přijetí úplatku. Podle NCOZ obvinění nejméně od ledna 2014 do 7. března 2019 společně ovlivňovali zakázky malého rozsahu jedné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina a jedné právnické osoby působící v Brně. Šlo o zakázky na opravy a údržbu nemovitostí dotyčných subjektů. Ze zakázek se podle NCOZ odváděly procentuální částky z ceny jako úplatky pracovníkům, kteří zakázky měli na starosti.
„Tímto způsobem byly podle závěrů kriminalistů NCOZ ovlivněny desítky zakázek," uvedla NCOZ. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, zásah se uskutečnil 14. června. Ve věci vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Brno.
Původní kauzou Stoka se nyní zabývá justice, v případu údajného ovlivňování zakázek čelilo obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Krajský soud v Brně uznal vinnými na konci letošního května devět lidí a dvě firmy. Nejvyšší trest uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO), a to 9,5 roku vězení. Švachula byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny, která zakázky ovlivňovala. Švachula vinu popírá. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.