čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Muž měl ustláno na penězích. V gauči schovával 21 milionů, teď mu hrozí až deset let vězení

Jednadvacet milionů korun a osm tisíc amerických dolarů zajistili policisté při domovních prohlídkách na pěti místech v České republice. Policii ČR se tak velkou částku v hotovosti ještě nikdy předtím zajistit nepodařilo, od jedné z bank ve Velkém Meziříčí si museli dokonce zapůjčit počítačku bankovek.

Brněnští kriminalisté téměř tři roky pracovali na případu, kdy se dvaapadesátiletý Ukrajinec dopouštěl podvodů s DPH. Upozornil je na to finanční úřad. Muž zprostředkovával zaměstnání cizincům z východní Evropy v pěti řetězcích po přibližně osmi továrnách a dalších provozovnách.

Mimo zákon se dostal tím, že firmy řetězil a vydával fiktivní faktury, čímž si muž snižoval základ daně. Nastrčené firmy navíc nekomunikovaly s úřady,“ řekl brněnský kriminalista Petr Sívek. „Jednatelé firem, cizí státní příslušníci, se navíc nezdržovali na území republiky. Cizinec měl tedy malé DPH a měsíčně si tak mohl přijít až na jeden a půl milionu korun,“ dodal Sívek. Co se týče počtu zaměstnanců těchto firem, policie mluví o desítkách lidí během měsíce, kteří se v průběhu tří let ve firmách různě střídali.

Peníze schovával v gauči, policie si na jejich sečtení musela vypůjčit počitadlo

Minulou středu se rozběhla policejní akce v Brně, na Vysočině a ve Středočeském kraji. Zásahu se podílelo přibližně 40 policistů. „Při domovních prohlídkách kriminalisté objevili 21 milionů 300 tisíc korun a 8 tisíc amerických dolarů uschovaných v gauči,“ uvedl tiskový mluvčí Policie ČR Pavel Šváb. V gauči policisté našli asi 1600 pětitisícovek, 6400 dvoutisícovek, 554 tisícovek a další bankovky nižší hodnoty. Vzhledem k množství peněz si museli vypůjčit počítačku bankovek od jedné z velkomeziříčských bank. Kromě toho našli policisté také falšované faktury a razítka jednotlivých firem, které poslouží jako další důkazní materiál.

Cizinec byl obviněn ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Páchaná trestná činnost byla dlouhodobá a muži tak hrozí až deset let vězení. Momentálně je ve vazbě. Podle policie vznikla na daních škoda v milionech korun. Kriminalisté na případu i nadále pracují. „Lze předpokládat, že všechny zajištěné peníze pocházely z trestné činnosti. Teď budou podrobeny znaleckému zkoumání, aby byly zajištěny případné stopy. Pak bude následovat rozhodnutí o tom, zda budou sloužit k náhradě škody,“ vysvětlil vedoucí brněnské hospodářské kriminálky Vladimír Machala.

Štítky podvod, DPH, Policie ČR, firmy, domovní prohlídka, krácení daní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.