neděle 16. května 2021 Přemysl

Finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku bude v září i s diváky

Finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, které se každoročně koná v rámci Mezinárodního folklorního festivalu (MFF) Strážnice, se nakonec uskuteční. Podle organizátorů by se finále mohlo konat první zářijový víkend. Zúčastnit se ho budou moci i diváci.

Na pořádání soutěže měli zájem jak diváci, tak sami verbíři

Ještě na konci dubna hrozilo, že se soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku poprvé od roku 1986, odkdy se soutěž koná pravidelně, neuskuteční. Vládní opatření proti covid-19 totiž neumožňovaly organizátorům pořádat velké festivaly, mezi které MFF Strážnice bezesporu patří. Teď je situace jiná.

„Letošní finále soutěže se uskuteční na začátku září ve strážnickém amfiteátru Zahrada a za přítomnosti diváků. Rozhodli jsme se tak jednak kvůli tomu, že sami verbíři nás o uspořádání soutěže žádali. Zájem měli samozřejmě i diváci, zároveň vláda začala uvolňovat restriktivní opatření,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Markéta Lukešová.

Ne všichni organizátoři s pořádáním soutěže souhlasí

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku začíná regionálními koly, její finále se koná vždy na konci června ve Strážnici. Ještě před pandemií covid-19 v Česku se v únoru uskutečnilo regionální kolo v Moravských Knínicích. Regionální kola pro oblasti Brněnsko, Hanácké Slovácko, Horňácko, Kyjovsko, Podluží, Strážnicko s Veselskem, Uherskobrodsko, Uherskohradišťsko naopak organizátoři teprve chystají.

Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Jeho název je odvozen z německého slova Werbung (najímání, ucházení se, pozn. red.) a z praxe náboru do vojenské služby. Právě projev branců byl pravděpodobně jedním z impulzů ke vzniku tohoto tance.

„Ve Starém Městě se poslední srpnový víkend pravděpodobně uskuteční regionální kolo verbířů Uherskohradišťska společně s verbíři z Uherskobrodska. Ne všichni porotci jsou ale pořádáním soutěže nadšeni,“ sdělil Josef Bazala, jeden z porotců soutěže a zároveň organizátor regionálního kola na Uherskohradišťsku.

A nejsou sami. Soutěže se letos nezúčastní například verbíř Robin Feldvabel ze Starého Města. „Jsem přesvědčen o tom, že letos je soutěž pořádaná zbytečně na sílu a na poslední chvíli horkou jehlou. Nic by se nestalo, kdyby se letos celá soutěž zrušila a další ročník by se konal tradičně tak, jak jsou všichni zvyklí a jak to mají rádi. Soutěže se pravidelně účastním pět let, takže si myslím, že podobný názor se mnou bude sdílet nemálo lidí jak z verbířů, tak z široké veřejnosti,“ uvedl Feldvabel.

Naopak verbíř Patrik Matušina z Uherského Hradiště, který se soutěže účastní od roku 2012, je nápadem organizátorů nadšený. „Jsem rád, že se organizátoři snaží udržet pomyslnou linku soutěže bez přerušení a věřím, že se verbířů i diváků v nový termín, 5. září, sejde co nejvíce,“ řekl Matušina. K Matušinovy se přidává i verbíř Lukáš Balajka. „Soutěž bych si nemohl nechat ujít. S nápadem soutěž zorganizovat tedy souhlasím,“ sdělil Balajka.

Do Strážnice se pravidelně sjíždí tisíce folkloristů

O tuto soutěž je velký zájem i mezi návštěvníky festivalu, proto pro ně organizátoři pořádají diváckou anketu, kde mohou zvolit nejlepšího verbíře. Někteří verbíři, což je případ i Martina Kšicy z Moravských Knínic, vyhrávají anketu pravidelně. Letos se ale Kšica do soutěže nehlásil. „V červnovém termínu, kdy se měla soutěž původně konat, jsme s manželkou očekávali příchod potomka, proto jsem jen organizoval regionální kolo verbířské soutěže na Brněnsku. Účast v soutěži ale do budoucna nevylučuji," uvedl verbíř, který vyhrál anketu diváků v letech 2008, 2018 a 2019.

Zrušení festivalu mrzí i návštěvníky, zejména ty, kteří měli letos v plánu festival navštívit úplně poprvé. „Nejvíc jsem se těšil na vystoupení Staroměstských mládenců (mužský pěvecký sbor ze Starého Města, pozn. red.) a na večerní posezení u cimbálu," vyjádřil se student Miroslav Hanus. Do Strážnice se poslední víkend v červnu pravidelně sjíždí tisíce folkloristů, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. „Existuje nespočet důvodů, proč se mi na MFF Strážnice líbí. Třeba to, že si můžu zahrát, zazpívat, zatančit a potkat se s lidmi, kteří mě inspirují," řekl Kšica.

Odloženy jsou i další folklorní akce

Kromě strážnického festivalu organizátoři odložili například jízdy králů, které jsou stejně jako slovácký verbuňk zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Aktualizovaný a kompletní seznam zrušených folklorních akcí lidé naleznou na facebookové stránce Lidové kultury, který spravuje Národní ústav lidové kultury.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice se každoročně koná ve stejnojmenném městě. Organizátorem festivalu je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice. Jedná se o druhý nejstarší folklorní festival v České republice, jeho první ročník se konal v roce 1946.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook / Adamcovi.

Štítky MFF Strážnice, verbuňk, UNESCO, soutěž, folklor, tradice, kultura, NÚKL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.