Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

Testování rezidentního parkování začne v létě. V parkovacích domech a na P+R vzniknou nová místa

RRedakce3 minuty čtení9. 1. 2018, 14:25
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Česká televize

Brno vedle zavedení systému rezidentního parkování vytvoří nová místa pro stání aut v parkovacích domech i na takzvaných park and ride parkovištích (P+R). Testování rezidentního parkování, které by mělo usnadnit parkování lidem v místě bydliště, má v historickém centru začít v létě. Další lokality i výši poplatků Brno projedná s městskými částmi.

Za 250 milionů korun vzniká asi 200 parkovacích míst v podzemních garážích plánovaného Janáčkova kulturního centra. Hotová mají být ještě letos. „Připravujeme realizaci parkovacího domu v ulici Polní za 20 milionů korun zhruba se 100 místy a parkovacího domu v ulici Skořepka pro 150 parkujících v hodnotě 50 milionů korun," uvedl ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový. Na Polní má být hotovo příští rok, kdy by měla začít stavba na Skořepce.

Kromě toho si město nechá zpracovat analýzu 20 míst, kde by mohla vzniknout P+R parkoviště. Lidé by na nich mohli odstavit auto na celý den a do centra za prací nebo obchodů jet městskou hromadnou dopravou. „Takové parkoviště by mohlo být u univerzitního kampusu, v okolí nádraží v Králově Poli, na ulicích Šumavská nebo Purkyňova," vyjmenoval náměstek primátora Richard Mrázek (ANO). Parkoviště by se měla začít budovat až příští rok. Brno má nyní jedno parkoviště P+R u hlavního hřbitova. Podle Mrázka o něj ale není velký zájem, protože lidé mohou jet autem až do centra.

Tři režimy rezidentního parkování

Rezidentní parkování má dostat auta z centra a umožnit místním pohodlně zaparkovat. Město má tři základní režimy. První z nich se bude týkat historického centra vymezeného ulicemi Koliště, Husova a Nádražní. V lokalitě by mohli parkovat jen lidé, kteří v místě bydlí, nebo abonenti, kteří v místě podnikají. Ostatní by mohli zaparkovat jen v parkovacích domech.

Druhý režim je v zónách mimo historické centrum, kde ale bude platit regulace parkování přes den i přes noc. Znamená to, že na místech budou moct parkovat kromě rezidentů a abonentů i ostatní za určitý poplatek.

Třetí režim počítá s tím, že bude regulovat parkovací stání pouze v nočních hodinách, aby v nich mohli auta u bydliště nebo podnikatelského sídla odstavit rezidenti a abonenti. Pro ostatní by byla místa v noci placená.

Rezidentní zóny si určí městské části

Zatím není jasné, kolik rezidentních zón bude. Jejich rozmístění si mají rozmyslet městské části, schvalovat je bude ale rada města. Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) upozornil, že zóny budou především v místech, kde jsou problémy s parkováním. Ostatních míst by se týkat neměly. Roční poplatek za jedno auto pro rezidenta by měl být v rámci stokorun, druhé auto v řádech tisíců. Majitel zavede do systému značku auta, bude mít také určitý počet hodin pro návštěvy.

Zdroj: ČTK

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook