Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

Brněnským šalinářům roste nová smyčka. Bude český unikát

Anna Pospíšilová2 minuty čtení8. 11. 2023, 8:10
Stavba tramvajové smyčky v brněnských Pisárkách pokročila, dělníci pokládají koleje
Stavba tramvajové smyčky v brněnských Pisárkách pokročila, dělníci pokládají koleje

Stavba tramvajové smyčky v brněnských Pisárkách opět postoupila. Beton v základech schne a dělníci začali pokládat koleje, ze kterých vytváří největší kolejovou harfu v Česku. Pracují za plného provozu vozovny a smyčku dokončí příští rok v srpnu.

V mezičase, kdy beton v základech pisárecké tramvajové smyčky zraje, ve vozovně do konce listopadu postaví kolejovou harfu. „Jedná se o postupné napojování patnácti kolejí vedoucích z vozovny na jednu centrální. Celková délka harfy je pětadevadesát metrů a je největší, jaká je v Česku k vidění. Kapacita vozovny díky ní zvýší zhruba o pětinu,“ řekl generální ředitel brněnského dopravního podniku (DPMB) Miloš Havránek.

Všechny výhybky na harfě budou elektricky ovládané a nebude tak nutné přestavovat každou z nich zvlášť ručně. Dispečer zároveň bude mít aktuální informace o tom, kde který vůz stojí. „Veškeré stavební práce se dělají za provozu a množství odstavených tramvají se snížilo jen minimálně. Zároveň podnik urychlil odvoz vozidel určených k likvidaci, aby nezabírala místo,“ doplnil technico-provozní ředitel DPBM Vítězslav Žůrek.

Pokračují zároveň i práce na mostní konstrukci smyčky, kde dělníci začnou koleje pokládat příští rok v březnu. Díky stavbě se vozy budou moct dříve otáčet a dopravní podnik tak ušetří. „Řidiči se nyní musí při cestě od přehrady do pisárecké vozovny jezdit otáčet až na Mendlovo náměstí. Vratná smyčka umožní najíždění přímo. Ušetříme tak čas i provozní náklady, které jsme vyčíslili na šest milionů korun ročně,“ vysvětlil Havránek.

Celkové náklady na stavbu ve vozovně a na smyčce jsou 680 milionů korun. Zástupci dopravního podniku předpokládají, že se jim podaří většinu pokrýt z evropské dotace. V sousedství vozovny už se také pracuje na stavbě multifunkční haly zhruba za sedm miliard korun, která se stane novým zázemím pro hokejovou Kometu.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jističSpolečnost

Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jistič

Odjeli jste na dovolenou, ale elektroměr se nezastaví. Největší úsporu přitom často nepřinesou odpojené nabíječky, ale bojler, druhá lednice nebo klimatizace. Odborníci radí, co se před odjezdem vyplatí vypnout a na co raději nesahat.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook