čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Jihomoravští záchranáři stále častěji čelí agresivním pacientům

Personál Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se stále častěji potýká s agresivními pacienty. Přibývá nejen verbálních útoků, ale také fyzických napadení. Ta si už několikrát vyžádala hospitalizaci nebo pracovní neschopnost zdravotníků.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové se s agresivitou a nadávkami denně potýkají i operátorky na tísňové lince. "Verbální agresivita je běžná a čím dál častější, zejména o pátečních a sobotních nočních službách. Většinou jsou pacienti pod vlivem alkoholu nebo jsou psychicky nemocní a z povahy onemocnění nejsou schopní agresivitu ovlivnit," uvedla.

Sklony k násilí však nemívají jen pacienti, ale i jejich okolí. Přesný počet si zdravotníci nevedou, protože obdobné případy řeší denně. "Narůstá také počet fyzických útoků. I když se dají spočítat v rámci jednotek, zvyšuje se agresivita útoku. Lze to doložit tím, že zranění našich zaměstnanců si vyžádala hospitalizaci a pracovní neschopnost," řekla Zuchová.

Například v prosinci zasahovala posádka u pacienta s bolestmi zad. Při jeho přesunu k sanitnímu vozu muž zaútočil. Oba záchranáři se snažili útok odvrátit a všichni upadli na zem, kde agresor pokračoval. "Zdravotníci utrpěli pohmožděniny a povrchová zranění. Jeden skončil na chirurgické ambulanci a službu nemohl dokončit. Byl v pracovní neschopnosti," podotkla mluvčí.

Lidé neútočí jen na personál, ale i na techniku. Dokládá to příklad také ze závěru loňského roku. "Muž s psychickými obtížemi se pohyboval se zbraní v ruce, nebyla ale střelná. Posádka se obrátila na policii a držela si odstup. Pacient však vyšel před dům, vzal kovovou rohož a hodil ji na čelní sklo sanitního vozu. Vznikla škoda několik desítek tisíc korun," popsala mluvčí.

Záchranáři se snaží útokům předcházet. "Pokud je konfliktní prostředí zřejmé už při telefonátu, žádáme ihned o spolupráci policii. Pokud je prostředí nebezpečné, zasahujeme až po zajištění bezpečnosti policií. Pokud je útok nečekaný, žádá o vyslání policie zasahující posádka," doplnila Zuchová.

Policie postupuje jako v běžných případech. "Pokud pacient napadne záchranáře a zraní ho, vyžádáme si lékařskou zprávu, zjišťujeme průběh události a také následky. Podle toho potom posoudíme, zda se stal přestupek nebo trestný čin,"  informovala mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. V případě ublížení na zdraví může útočník skončit ve vězení s délkou trestní sazby, která se odvíjí podle závažnosti zranění.

Zdroj ČTK

Štítky záchranář, útok, agrese

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.