Neslyšící děti nemohly navštěvovat sportovní kurz. Diskriminace, rozhodl ombudsman

Autoři | Foto Pixabay.com

Dvě neslyšící děti se kvůli obavám organizátorů nemohly účastnit sportovního kurzu, přestože měly zajištěné tlumočnice. Podle ombudsmana šlo o diskriminaci. Po jeho zásahu organizace změnila názor a děti do kurzu přijala. O případu informovala jeho kancelář na webu.

Dvě neslyšící děti i přes účast tlumočnic do znakového jazyka nemohly navštěvovat sportovní kurz, podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka šlo o diskriminaci. Po jeho zásahu organizátoři kurzu svůj postoj přehodnotili. Kancelář ombudsmana o tom dnes informovala na svém webu.

Stěžovatelka svého syna a dceru přihlásila do sportovního kurzu, kde chtěli rozvíjet pohybovou zdatnost společně se slyšícími dětmi. Pro obě děti zajistila i tlumočnice do českého znakového jazyka. První trénink byl bez problémů, lektorka se po lekci stavěla k účasti dětí pozitivně. Ombudsman Stanislav Křeček vnímá její názor jako podstatný.

„Považuji za zásadní, že trenérka po úvodní lekci účast dětí nepovažovala za problematickou. Mám za to, že je to právě ona, kdo nejlépe dokáže vyhodnotit případná bezpečnostní rizika. Pracuje s dětmi na místě, vidí, jak se chovají a jak konkrétně trénink probíhá,“ uvedl Křeček.

V Česku začal fungovat dětský ombudsman. Podnětů přibude, myslí si Schorm

Děti v Česku mají nově možnost obracet se se svými problémy přímo na dětského ombudsmana. Než ho zvolí sněmovna, roli zatím zastává zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. S týmem odborníků bude řešit nejen podněty, ale i sledovat, jak se v Česku...

Rodině následně ale přišlo do e-mailové schránky vyjádření, že děti už na další hodinu nemají chodit. Důvodů k odmítnutí bylo několik. Objevily se obavy o bezpečnost, zazněla i výhrada k přítomnosti dalších dospělých. Ti mohli u ostatních dětí podle organizátorů kurzu vyvolat mylný dojem, že v tělocvičně lze mít s sebou svého rodiče. Další překážkou měly být hlasové pokyny, které vyžadují rychlou reakci dětí. A trenéři podle organizátorů nebyli odpovídajícím způsobem vyškoleni.

Uvedené důvody ombudsman sice považoval za legitimní a pochopitelné, nepokládal je ale za nepřekonatelné. Jednání sportovní organizace proto vyhodnotil jako diskriminační. „Bezpečnost kurzu se při účasti neslyšících dětí zásadně neliší, nadto by k ní pozitivně přispěly tlumočnice. Ostatní děti mohly dostat vysvětlení, proč je přítomnost tlumočnic na rozdíl od přítomnosti rodičů nutná. Ani způsob vedení kurzu není natolik jedinečný, aby do sportovních her nešlo zapojit neslyšící děti,“ uvedl.

Vedení kurzu argumenty ombudsmana přijalo, přislíbilo, že obě děti do kurzu vezme a do budoucna přehodnotí své postupy při přijímání dětí se speciálními potřebami. S ohledem na bezpečnost, plynulost výuky a přehlednost skupinové dynamiky by ale měli rádi pouze jedno neslyšící dítě v jednom kurzu. To ale rodině přináší komplikace. Ombudsman proto opětovně apeloval na organizátory, že takové omezení musí být skutečně nezbytné, aby nebylo diskriminační.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, právo, děti, diskriminace, ombudsman

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.
https://partner.googleadservices.com/gampad/ads?gct=hpts50smY90KfIoYeSptCAkQFkoAWICAgJCcv_GgqgG4Ae7c9oSEBNICCXRleHQvaHRtbPACAfgCAZADAaIDEhABGAEogICAkJy_8aCqAeABAMgDAdADAfADAsoFDi9wYWdlYWQvaW1nLy4u-gYCKAGaCAISAPALAZgPArIBAhgBygECQAEYqbi5wwYoADCp1O7KBjgAWAFqBl9ibGFua3CbuLnDBg&iu=21668254285&gdfp_req=1&height=1&width=1&impl=ifr&sfv=1-0-45