V Česku začal fungovat dětský ombudsman. Podnětů přibude, myslí si Schorm

Autoři | Foto Knihovna Jiřího Mahena

Děti v Česku mají nově možnost obracet se se svými problémy přímo na dětského ombudsmana. Než ho zvolí sněmovna, roli zatím zastává zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. S týmem odborníků bude řešit nejen podněty, ale i sledovat, jak se v Česku dodržují dětská práva.

Děti se dnešním dnem mohou oficiálně obracet na dětského ombudsmana. Než ho zvolí Poslanecká sněmovna, agendu zatím povede zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm. Pomáhat mu bude tým právníků. Očekává, že počet podnětů od dětí poroste, už teď jich brněnská kancelář řeší desítky ročně.

„Zkušenosti ze zahraničí naznačují, že počty podnětů týkající se dětí se vznikem nové instituce dětského ombudsmana a s tím související širší osvětou narostou. Tento trend ostatně sledujeme v posledních měsících i v naší kanceláři. V dlouhodobějším horizontu se dětský ombudsman bude zabývat i celospolečenskými problémy,“ řekl Schrom před dvěma týdny na tiskové konferenci.

Hlídacím psem lidských práv se stává národní lidskoprávní instituce (NHRI), která tuto roli svěřuje ombudsmanovi. Jejím hlavním úkolem bude hodnotit každou aktivitu státu z pohledu lidských práv. Česká republika se tak připojí k ostatním zemím v Evropě, které oba orgány už zřízené mají. Dětský ombudsman a NHRI budou mít zázemí v budově stávajícího ombudsmana na Údolní ulici v Brně. Mění se také název na Kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí.

V Brně začne působit dětský ombudsman. Stížností od dětí přibyde, míní Schrom

Již od začátku července se budou moci děti a mladiství v Česku obracet na dětského ombudsmana. Prozatím se jeho činností chopí Vít Alexander Schorm, který zároveň působí jako zástupce stávajícího ombudsmana. Česko se tak svého dětského ombudsmana...

Podněty se nemusí týkat jen dětí samotných – obracet se na dětského ombudsmana mohou i dospělí, pokud jde o záležitosti, které se týkají práv dětí. Kromě řešení stížností se bude ombudsman věnovat také osvětě a dohledu nad dodržováním dětských práv. V některých případech bude mít možnost vstoupit do soudního řízení, případně jej i sám iniciovat.

„Tento týden je pro děti významný ze dvou důvodů. Nejen, že jim začaly prázdniny, ale oficiálně vznikl dětský ombudsman, na kterého se můžou kdykoliv obrátit. Stačí k nám přijít, napsat nebo zavolat. Děti mají jistotu, že je někdo vyslyší, na každý jejich podnět odpovíme. A při každém šetření budeme postupovat tak, aby to bylo v nejlepším zájmu dítěte,“ uvedl Schorm.

O součinnost dětský ombudsman může požádat nejen státní orgány, ale třeba i zařízení sociálních služeb, školy a školská zařízení, věznice, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a mnoho dalších. 

Jak mohou děti kontaktovat dětského ombudsmana?
Napsat na e-mail deti@ochrance.cz.
Využít portál  https://portal.ochrance.cz/Submissions/AddChild
Zavolat v pracovní dny vždy od 8:00 do 16:00 na telefonní linku 542 542 888.
Přijít osobně v pondělí a ve středu od 8:00 do 16:00 na Údolní 39 v Brně. Na tutéž adresu poslat dopis.
Všechny informace děti najdou na webu deti.ochrance.cz

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, ochrana, právo, ombudsman, děti, školy

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.