Brněnské budovy se dnes večer rozzáří modře na podporu lidí s plicní hypertenzí. Janáčkovo divadlo, Husa na Provázku i obchoďák Omega nasvícením připomenou vážné onemocnění, které postihuje tisíce Čechů. Modrá barva symbolizuje typický příznak nemoci, promodralé rty.
Některé budovy v jihomoravské metropoli se snes večer rozzáří modře. Janáčkovo divadlo, Divadlo Husa na provázku a obchodní centrum Omega modrým nasvětlením připomenou Světový den plicní hypertenze a upozorní na toto vážné onemocnění, které v Česku postihuje tisíce lidí. Modře nasvícené budovy mají symbolizovat jeden z příznaků nemoci, modré rty.
Plicní hypertenze postupuje pomalu a často se zaměňuje s jinými chorobami, například s astmatem. Pokud se na ni ale přijde až v pokročilém stadiu, hrozí pacientům vážné zdravotní komplikace, v krajním případě i smrt. „Plicní hypertenze znamená zvýšení krevního tlaku v plicních cévách. Postihuje zhruba jedno procento dospělé populace a ve věku nad 60 let je ještě častější,“ popsal v tiskové zprávě kardiolog Pavel Jansa.
Nemocní většinou končí v invalidním důchodu a jsou odkázáni na pomoc druhých. „V pozdějších fázích onemocnění začíná pacientům postupně selhávat pravá komora srdeční, protože při plicní hypertenzi dochází k její zvýšené námaze. Projevuje se to modravým zbarvením kůže a rtů nebo otoky dolních končetin. Pacienti také mohou vykašlávat krev a omdlévat,“ doplnil Jansa.
Současný pokrok v terapii plicní hypertenze přitom skýtá naději na kvalitnější a delší život. Důležité však je odhalit nemoc včas. „U pacientů po prodělané plicní embolii pomáhá s včasným záchytem screeningový program, který v Česku funguje od roku 2023,“ přiblížil kardiolog.
Kromě Brna se 5. května modře rozzáří budovy i v několika dalších městech České republiky, například v Praze Tančící dům a budova Riverview, nebo v Olomouci budova radnice na Horním náměstí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám