Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 5. prosince 2023, 08:30
Přesto, že covid-19 už není společenským tématem číslo jedna, stále je mezi námi a v posledních dnech navíc počet nemocných významně stoupá. Přinášíme vám proto informace o současných projevech onemocnění, léčbě, také o tom, jak jej odlišit od chřipky a k tomu přidáváme pár užitečných rad, jak se respiračních onemocnění nejlépe vyvarovat.
Dle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR počty nakažených covidem-19 týden od týdne rostou s tím, že v posledních dnech dokonce přesahují 1.500 nemocných denně. K tomu je třeba přičíst fakt, že mnoho lidí se již na přítomnost koronavirů v těle testovat nenechává, tudíž se do statistik nedostanou. A další nezanedbatelnou položkou jsou lidé, kteří vůbec netuší, že nemoc mají. Varianta omikron totiž občas probíhá bezpříznakově (přesto je ale člověk infekční) nebo jsou její projevy zaměněny za symptomy chřipky či jiných viróz.
Dle dat z hygienických stanic k epidemii chřipky zatím v ČR nedochází, přesto se ale v populaci vyskytuje. Mezi její hlavní symptomy patří:
Vzhledem k tomu, že příznaky obou onemocnění jsou často totožné, jedinou spolehlivou metodou, jak je od sebe odlišit, je tedy test. Buď antigenní, jež je k dostání v lékárnách a výsledky z něj jsou dostupné za pár minut nebo pak PCR. Ten probíhá v laboratoři a zpravidla je hotový do druhého dne.
Běžné nachlazení nebo jiné méně závažné respirační virózy se od chřipky a covidu liší hlavně pomalejším nástupem nemoci, nižšími teplotami a celkově mírnějším průběhem onemocnění.
Vzhledem k tomu, že na covid-19 ani na chřipku neexistuje žádný lék, domácí léčba se zaměřuje na mírnění symptomů:
Absolutním základem léčby všech onemocnění je vydatný odpočinek. Zůstaňte v posteli alespoň první 2-3 dny. Ačkoli stát již nestanovuje žádná karanténní opatření, mezi lidi nechoďte do odeznění příznaků. Zpravidla to bývá 5-7 dní. Když už musíte z domova odejít, použijte respirátor a snažte se vyhnout přeplněným prostorům.
Pro snížení horečky a tlumení bolestí hlavy, svalů a kloubů užívejte volně prodejné tišící léky. Hodí se ty na bázi Ibuprofenu, paracetamolu nebo u dospělých i kyseliny acetylsalicylové. Současně mějte na paměti, že zvýšení teploty je způsobeno aktivací imunitního systému. Pokud tedy teplota nepřesahuje 38 °C, je mnohem účinnější dodržovat zvýšený pitný režim, než ji za každou cenu srážet. Pro úlevu od ucpaného nosu a bolení v krku můžete také užívat volně prodejné spreje, kapky či sirupy. O jejich vhodnosti a správném užívání se poraďte s lékárníkem.
Dbejte na zvýšený příjem tekutin. Hydratovaný organismus totiž rychleji odvádí ven z těla toxiny, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s viry.
Pijte především neslazené bylinné nebo ovocné čaje, případně čerstvé džusy a čistou vodu. Nezapomeňte, že káva a černý čaj dehydratují.
Ve většině případů lze chřipku i covid-19 zvládnout v domácích podmínkách. Pokud vás ale trápí některý z těchto symptomů, obraťte se na lékaře:
V první řadě zvažte očkování, a to zejména pokud patříte do některé z rizikových skupin, jako jsou například senioři nebo lidé s chronickými onemocněními.
Dodržujte hygienická pravidla, tedy často a důkladně si myjte ruce, případně zvažte používání virocidních dezinfekcí. Pokud to jde, vyhýbejte se přeplněným prostorům.
Dlouhodobě podporujte nespecifickou imunitu, a to například užíváním některých vitamínů, např. vitamín C či doplňků stravy, mnohem účinnější je ale zdravý životní styl. Tedy pestrý a vyvážený jídelníček, optimální pitný režim, systematická fyzická aktivita a také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu.
Posílený imunitní systém vás sice možná před virovou nákazou zcela neochrání, výrazně ale zvýší pravděpodobnost, že u vás budou mít covid-19 nebo chřipka bezproblémový průběh.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tak před nějakým rokem - zavírání škol, apod a NYNÍ UŽ JEN TROCHU KLIDU A ZDRAVÝ JÍDELNÍČEK - a kde jsou drahá léčiva - šití roušek, apod. ŠAŠKUJ ŠAŠKU VYKRŮCAJ.....