Přes dvě stovky tun nebezpečného odpadu vyprodukuje každoročně Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA). Zdravotnické zařízení shromažďuje chemické, fyzikální i biologické materiály, které využila při léčebné péči. S nebezpečným odpadem pomůže nová dekontaminační jednotka.
Nové zařízení umožní nemocnici v centru Brna zpracovat použité jehly, krevní konzervy, obvazy či ochranné pomůcky tak, aby se s materiálem nemuselo nakládat jako s nebezpečným odpadem. „Výrazně se zmenší také objem a hmotnost finálního odpadu, který se navíc může dále energeticky využít například jako palivo pro cementárny nebo pro zařízení TAP (tuhá alternativní paliva, pozn. red.)," vysvětlil mluvčí FNUSA Jiří Erlebach.
Pořízení a zprovoznění dekontaminační jednotky stálo přes osm milionů korun a s financováním projektu napomohl fond Evropské unie. Do přístroje, který se skládá z jednoho zařízení, se vkládá odpad, jenž běžně končí ve speciálních spalovnách. Díky dekontaminaci se sníží zátěž pro životní prostředí a náklady na zpracování odpadu klesnou až o sedmdesát procent.
Počítačem řízený a monitorovaný cyklus, při kterém se smetí očistí, trvá asi půl hodiny. „Stroj jej nejprve mechanicky zpracuje pomocí rotačních nožů, které dosahují rychlosti až patnáct set otáček za minutu, a díky následnému mikrovlnnému záření jej dekontaminuje dle požadavků nejpřísnějších evropských norem. Odpad je v této fázi vystaven teplotě přes sto deset stupňů Celsia,“ popsala princip vedoucí Odboru správy budov a provozu FNUSA Petra Böhmová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.