Unikátní způsob podpory nedonošených novorozenců využívají ve Fakultní nemocnici v Brně (FN Brno). Neinvazivní metoda pomáhá malým pacientům, kteří potřebují podporu nemocničních přístrojů, s dýcháním. Zároveň zabraňuje případnému dechovému selhání.
Strategie dechové podpory NAVA, kterou si v Brně osvojili, monitoruje dech pomocí snímání elektrického potenciálu lidské bránice. Přestože se v České republice u pacientů již využívá, brněnská nemocnice si připisuje prvenství v jejím použití i u extrémně nezralých novorozenců. Systém pomáhá miminkům, která mají vleklé dechové potíže a na přístrojích tráví několik týdnů.
Perinatologické centrum FN Brno se ročně stará asi o padesát takových novorozenců, z nichž většina potřebuje péči delší než čtvrt roku. Nový pomocník vyhodnotí elektrický signál snímaný z hlavního dýchacího svalu šedesátkrát za vtěřinu a přenese jej do synchronní dechové podpory. Přístroj pak zajistí adekvátní okysličení pacienta bez jeho nadměrné námahy.
Metoda NAVA je podle lékařů neinvazivní a narozdíl od invazivních způsobů podpory dýchání nepoškozuje plíce. „Neinvazivní forma pomáhá oddalovat nebo i zcela zabránit dechovému selhání. Již z našich dosavadních zkušeností vidíme, že metoda NAVA je velmi dobře tolerována a k stabilizaci a zlepšení dechových funkcí dochází již bezprostředně po jejím zahájení,“ řekla lékařka FN Brno Zuzana Zavřelová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.