Město Brno znovu jedná s konventem Hospitálského řádu svatého Jana z Boha - Milosrdných bratří ohledně Nemocnice Milosrdných bratří. Cílem jednání města je zajistit dlouhodobou nájemní smlouvu, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Jednání komplikují majetkoprávní vztahy, město zařízení provozuje.
Nemocnice je jednou z nejdéle souvisle fungujících městských nemocnic v Česku, založena byla v roce 1747. Po pádu komunismu ji řád Milosrdných bratří, který ji v minulosti provozoval, za symbolickou cenu pronajal městu. Od roku 1993 funguje jako příspěvková organizace Brna. Jednání mezi městem a řádem o dalším fungování zařízení se znovu konají několik posledních let, situaci však komplikují složité majetkoprávní vztahy, které v areálu jsou.
„V roce 2001 byla spolupráce města a konventu na provozu nemocnice stvrzena rámcovou smlouvou, která je stále platná. Řád Milosrdných bratří vyjádřil vůli převzít řízení nemocnice, musíme si však uvědomit, že městu patří dvě třetiny budov a také vnitřní vybavení," uvedl Hladík.
Doplnil, že do rozvoje areálu Brno investovalo stovky milionů korun. „Vzhledem k těmto okolnostem, a především s důrazem na kontinuitu poskytování zdravotní péče, jednáme s řádem Milosrdných bratří o možných variantách vypořádání. Vše však musíme promýšlet v celoměstském kontextu, a to i s výhledem do budoucna," uvedl Hladík.
Nemocnice je nedílnou součástí systému zdravotní péče ve městě. Ročně její zdravotnický personál ošetří více než 30.000 lidí, dalších přibližně 10.000 pacientů je tam hospitalizováno. Narodí se tam kolem 2000 dětí.
„Cílem jednání města je zajistit dlouhodobou nájemní smlouvu, aby to krátkodobé prodlužování smluv, které se tady ze strany řádu odehrávalo poslední dva roky, už nemuselo nastat. V případě, že by měla být nemocnice převedena pod řád, musely by také nastat nutné právní úkony, jako je zrušení příspěvkové organizace města, která nyní zajišťuje provoz a disponuje veškerými smluvními závazky se zdravotními pojišťovnami," uvedl náměstek.
Podle něj v tuto chvíli nelze předvídat, zda by byl a v jakém režimu provoz po zrušení příspěvkové organizace zachován a jak by se z právního hlediska záležitost majetkoprávně vypořádala. „Z tohoto důvodu se do jednání zapojily týmy právníků obou stran s cílem nalézt schůdné řešení nastalé situace," uvedl Hladík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.