pátek 22. října 2021 Sabina

Brno bude s krajem i ministerstvem pracovat na elektronizaci zdravotnictví

Brno bude s dalšími institucemi pracovat na elektronizaci zdravotnictví a telemedicíně, tedy dálkovému přenosu lékařských informací. Jako jeden z hlavních iniciátorů se město připojí k memorandu o spolupráci, ve kterém se na deset let spojí 19 zúčastněných stran. Mezi nimi bude i Jihomoravský kraj, ministerstvo zdravotnictví, brněnské nemocnice i univerzity. V tiskové zprávě to uvedla Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení brněnského magistrátu.

Zapojené instituce budou spolupracovat na rozvoji elektronických nástrojů, které mají rozšířit přístupnost zdravotnických služeb. Vznikne expertní skupina odborníků složená z představitelů zúčastněných stran. „Telemedicína je obor, který se dynamicky rozvíjí. V České republice od roku 2003 vznikají pracoviště zabývající se elektronizací zdravotnictví. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně například využívá aplikaci Ordinace bez hranic. Příkladem dobré praxe je také pilotní projekt chytrých náramků Neurosmart, které monitorují děti s epilepsií a také pacienty s Alzheimerovou chorobou," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Telemedicína se zabývá dálkovým přenosem lékařských informací. Díky vzdálenému připojení například pomocí videa, e-mailu, aplikací na chytrém telefonu a jiných bezdrátových nástrojů může lékař poskytovat své služby, i když pacient zůstává doma. „Jedná se o konzultace či sledování stavu chronicky nemocných na dálku. Nejčastěji se do lékařských ordinací přenáší informace o tlaku, tepu či tělesné teplotě pacienta. Systém domácího monitoringu snižuje frekvenci návštěv lékaře a zároveň je zachováno bezpečí pro nemocné, protože důležité informace jsou stále sledovány," uvedla Obalilová.

Dále se tento typ medicíny využívá pro prevenci chorob nebo také ke spolupráci expertních lékařů na velké vzdálenosti, často v oblastech s nedostatkem lékařské péče. „Chtěli bychom tento trend maximálně podpořit. Jak jsme všichni zjistili v období lockdownu, mnoho situací bychom mohli řešit z domu. Moderní doba si žádá moderní řešení a technologie nám dovolují inovovat i přístup k lékařské péči," řekl Hladík. Různé typy přenosných senzorů mohou podle něj výrazně zlepšit život lidem s epilepsií nebo Parkinsonovou nemocí. Těmto otázkám se bude expertní tým věnovat. Město Brno v tomto odvětví také připravuje otevření Národního dohledového centra telemedicíny, které bude součástí sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci," doplnil Hladík.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto sasint/Picabay.com

Štítky ČR, správa, zdraví, počítače, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.