Kamion s vakcínami vyjel za lidmi poprvé už v červnu. Trucky Společnosti Podané ruce pomáhaly urychlit vakcinaci v Pardubickém kraji. Nyní se vydávají na cestu po Moravě. S očkováním začaly Podané ruce ve spolupráci s Charitou již minulý týden, a to ve Veselí nad Moravou. Zájem o vakcíny bez nutnosti registrace byl mnohem větší, než organizátoři očekávali.
První moravskou zastávkou očkovacího trucku bylo Veselí nad Moravou. Kamion tam očkoval minulý čtvrtek a pátek. Jako dobrovolník pomáhal s vakcinací i senátor a doktor Roman Kraus. „Rozhodl jsem se mobilní očkovací centrum podpořit zejména z toho důvodu, že při očkování musí být přítomný atestovaný lékař. To je ale pro nevládní organizace často problém. Většinou pro ně pracují mladí doktoři, rok nebo dva po absolvování lékařské fakulty, a to podle českých předpisů nestačí,“ uvedl Kraus.
V trucku se očkovalo vakcínami od společností Pfizer a Johnson and Johnson. Lidé si mohli vybrat, zda dají přednost jednodávkové nebo dvoudávkové. „Zájem byl veliký. Pravděpodobně to je způsobené i tím, že ve Veselí nemáme nemocnici, která by očkováni zajišťovala. Zájemci o vakcínu museli dojíždět do Kyjova, Hodonína nebo Uherského Hradiště,“ uvedl starosta Petr Kolář.
Truck se do Veselí vrátí 2. a 3. září, kdy nabídnou místním druhou dávku vakcíny. V dalších dnech se chystá například do Mikulova nebo Moravské Třebové.
Podané ruce dlouhodobě apelují na občany, aby se nechali očkovat a zabránili tak dalším plošným lockdownům. Proočkovanost populace se nyní pohybuje zhruba na 50 %, organizace si vytyčila cíl zvednout ji alespoň na 75 %. „Je nutné nabídnout lidem snadnou cestu k očkování a zvýšit zájem i informovanost o něm. Nesmíme dopustit, aby se opakoval scénář z minulé zimy,“ uvedl ředitel neziskovky Jindřich Vobořil.
„Mobilní jednotky nám připadají jako nejlepší řešení ke zvýšení proočkovanosti. Kdybychom s nimi začali jezdit už od dubna, jak bylo původně v plánu, tak věřím, že máme nyní úplně jiná čísla,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.
Mobilní očkovací centra organizace rády udržely minimálně další dva roky. „Nemusí to být nutně trucky, stačí menší očkovací týmy v sanitkách. V Rakousku udělali kontrakt ohledně očkování s velkými neziskovými organizacemi dokonce na čtyři roky,“ uvedl Vobořil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.