Lékaři z Nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) podali nově zhruba čtyřiceti pacientům s covidem ivermektin. Zdravotníci se tak rozhodli po předchozích pozitivních zkušenostech s lékem. Celkem už nemocnice podala látku zhruba sedmdesáti pacientům s koronavirem.
Brněnská nemocnice nasadila ivermektin od loňského listopadu u celkem 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání medikamentu ve spojení s další léčbou zlepšil natolik, že mohli jít domů. Začátkem března navíc zdravotnické zařízení nakoupilo z Bulharska 10 tisíc balení léku huvemec, jenž obsahuje ivermektin, a dále jej distribuuje dalším nemocnicím. Zatím rozvezli zhruba polovinu zásilek.
„Současná situace je taková, že jsme lék nakoupili ve větším množství a přivezli do fakultní nemocnice. Začali jsme jej využívat i nadále, protože naše zkušenosti nebyly negativní. O tom, jestli lék skutečně funguje, nelze vypovědět z pouhých třiceti pacientů. Lék používáme na základě toho, co jsme si přečetli a na základě toho, že s ním existují klinické studie. Opakovaně se zmiňuje, že neexistují, ale není to tak,“ sdělil I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.
Podle Rezka jsou zmíněné studie, z níž odborníci čerpali poznatky, z pochopitelných důvodů problematické. Nejsou například randomizované (náhodné pozn. red) či mají metodologické chyby. I tak z nich lze podle brněnského primáře vyčíst, že lék funguje a má pozitivní efekt na zdravotní stav pacienta. Naopak nemá takřka žádné nežádoucí účinky.
Kvůli tomu se ostatně nemocnice dostala pod silnou kritiku široké i odborné veřejnosti. Proti podávání ivermektinu s ohledem na to, že jeho pozitivní účinek není prokázaný žádnou velkou studií, se vymezil například přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice (FN) Brno Jiří Mayer, šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík nebo naposledy o víkendu ministr zdravotnictví a bývalý zdravotnický náměstek pro pracoviště Dětská nemocnice FN Brno Jan Blatný (za ANO). Ten uvedl, že ivermektin není možné plošně používat a může vést k poškození orgánů. Sám by si jej nevzal.
Proti tvrzení ministra se brněnští lékaři nepřímo vymezili. Podle někdejšího přednosty I. interní kardioangiologické kliniky Jiřího Vítovce lék podle studií nemá nežádoucí účinky, a tedy nepoškozuje mozek, srdce ani další lidské orgány, jak se mnohdy uvádí.
Nemocnice rovněž uvedla, že ivermektin podává nad rámec standardní léčby a vždy se souhlasem pacientů. Vedení FNUSA rovněž podpořilo Rezkovy postupy i jeho práci.
„Oceňuji, že primář Rezek chtěl pacientům nabídnout i něco dalšího kromě standardní léčby, co by jim mohlo prospět. Je přitom známé za čtyřicet let, že pacientům lék v žádném případě neškodí. Projevil velké nasazení a udělal pro naše pacienty maximum. Byla bych ráda, aby pokračoval a nenechal se odradit, protože zdraví našich pacientů je na prvním místě,“ řekla přednostka I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA Lenka Špinarová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Tak jak řekl Hippokrates ,, Jediným velkým lékařským uměním je vyléčit pacienta a je lhostejno, jakým způsobem se to podaří." A ne složit Hippokratovu přísahu a chovat se alibisticky.