Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně na Žlutém kopci, jenž je jediné specializované pracoviště svého druhu v ČR, po více než dvouleté rekonstrukci znovu otevřel Bakešův pavilon. Po opravě vznikla dvě nová lůžková oddělení, ambulance i dva nové operační sály. Celkem jich má nemocnice šest. Opravy vyšly na bezmála půl miliardy korun.
Bakešův pavilon patří k nejstarším částem nemocničního objektu na Žlutém kopci. Část stavby vznikla již koncem 19. století a byla součástí někdejší Zeměbranecké nemocnice. Dostavba budovy se uskutečnila v roce 1914 a později v 70. letech minulého století přibylo nové křídlo. Po více než sto letech užívání tak byla rekonstrukce více než potřeba.
„Takto rozsáhlá investice přispěla k modernizaci a zvýšení komfortu poskytované péče. Z hlediska počtu léčených onkologických pacientů patříme v ČR na první místo. Špičkové vybavení dvou nových operačních sálů v Bakešově pavilonu je významným přínosem pro rozšíření onkologické operativy a zavedení nových metod. Ročně u nás provádíme skoro pět tisíc operací, z toho bezmála tři sta robotických,“ popsal ředitel MOÚ Marek Svoboda investici za celkem 431 milionů korun.
V přízemí Bakešova pavilonu MOÚ se nachází osm chirurgických, gynekologických a anesteziologických vyšetřoven, včetně zákrokového sálu. O patro níže vznikly dva nové operační sály a důležité technické zázemí budovy. Dvě nadzemní patra slouží lůžkovým oddělením s celkovou kapacitou 52 lůžek. Modernizaci podstoupily také kanceláře a pracovny lékařů. Navíc došlo k navýšení plochy pro parkování o 28 míst.
V současné době dokončují pracovníci MOÚ stěhování do Bakešova pavilonu. Hotovo by mělo být koncem února, kdy bude objekt kompletně v provozu.
„Úspěšně vyvedená rekonstrukce Bakešova pavilonu MOÚ, historicky Bakešovy chirurgické nemocnice, čnějící na Žlutém kopci, byla úkolem provozní nutnosti, historické odpovědnosti i srdečního patriotismu. Z Bakešovy nemocnice kdysi vzešla sama osvícená myšlenka a úsilí pro vznik Masarykova onkologického ústavu,“ uvedl bývalý ředitel MOÚ a současný senátor za ČSSD Jan Žaloudík.
„Když jsme objekt v roce 2005 do areálu ústavu převzali z krajské gesce, činili jsme tak se záměrem pomoci objekt zachránit, modernizovat a vrátit svému účelu, tedy operační léčbě onkologicky nemocných. To se zásluhou všech, tedy zejména architektů, projektantů a stavebních firem s citem podařilo naplnit,“ dodal Žaloudík.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
na Žluťáku jsou vážně všichni skvělí a mnozí máme za co děkovat, jediné co je tristní, je parkování, vždy, když jedu na kontrolu, jsou problémy s místem, pro ty z nás, co mají s pohybem byť jen trochu potíže, je to problém.