Masarykův onkologický ústav má zrekonstruovaný Bakešův pavilon

Autoři | Foto MOÚ

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně na Žlutém kopci, jenž je jediné specializované pracoviště svého druhu v ČR, po více než dvouleté rekonstrukci znovu otevřel Bakešův pavilon. Po opravě vznikla dvě nová lůžková oddělení, ambulance i dva nové operační sály. Celkem jich má nemocnice šest. Opravy vyšly na bezmála půl miliardy korun.

Bakešův pavilon patří k nejstarším částem nemocničního objektu na Žlutém kopci. Část stavby vznikla již koncem 19. století a byla součástí někdejší Zeměbranecké nemocnice. Dostavba budovy se uskutečnila v roce 1914 a později v 70. letech minulého století přibylo nové křídlo. Po více než sto letech užívání tak byla rekonstrukce více než potřeba.

Takto rozsáhlá investice přispěla k modernizaci a zvýšení komfortu poskytované péče. Z hlediska počtu léčených onkologických pacientů patříme v ČR na první místo. Špičkové vybavení dvou nových operačních sálů v Bakešově pavilonu je významným přínosem pro rozšíření onkologické operativy a zavedení nových metod. Ročně u nás provádíme skoro pět tisíc operací, z toho bezmála tři sta robotických,“ popsal ředitel MOÚ Marek Svoboda investici za celkem 431 milionů korun. 

V přízemí Bakešova pavilonu MOÚ se nachází osm chirurgických, gynekologických a anesteziologických vyšetřoven, včetně zákrokového sálu. O patro níže vznikly dva nové operační sály a důležité technické zázemí budovy. Dvě nadzemní patra slouží lůžkovým oddělením s celkovou kapacitou 52 lůžek. Modernizaci podstoupily také kanceláře a pracovny lékařů. Navíc došlo k navýšení plochy pro parkování o 28 míst.

Jaroslav Bakeš (16. září 1871 Blansko – 5. října 1930 Nadvirna, Polsko) byl lékař-chirurg, sběratel minerálů a cestovatel. Od roku 1922 byl ředitel chirurgického ústavu Zemské nemocnice na Žlutém kopci v Brně (od roku 1991 Bakešova chirurgická nemocnice). Společně se svou matkou Lucií a dcerou Věrou Bakešovou-Lesnou založili roku 1928 spolek Dům útěchy a v roce 1945 ústav s názvem Dům útěchy, první léčebný onkologický ústav v republice (dnes Masarykův onkologický ústav). Na tento ústav přispěl T. G. Masaryk darem 2,5 milionu korun a Jaroslav Bakeš odkazem 2/3 svého majetku. (Wikipedia.cz)

Stěhování začalo

V současné době dokončují pracovníci MOÚ stěhování do Bakešova pavilonu. Hotovo by mělo být koncem února, kdy bude objekt kompletně v provozu. 

Úspěšně vyvedená rekonstrukce Bakešova pavilonu MOÚ, historicky Bakešovy chirurgické nemocnice, čnějící na Žlutém kopci, byla úkolem provozní nutnosti, historické odpovědnosti i srdečního patriotismu. Z Bakešovy nemocnice kdysi vzešla sama osvícená myšlenka a úsilí pro vznik Masarykova onkologického ústavu,“ uvedl bývalý ředitel MOÚ a současný senátor za ČSSD Jan Žaloudík

Když jsme objekt v roce 2005 do areálu ústavu převzali z krajské gesce, činili jsme tak se záměrem pomoci objekt zachránit, modernizovat a vrátit svému účelu, tedy operační léčbě onkologicky nemocných. To se zásluhou všech, tedy zejména architektů, projektantů a stavebních firem s citem podařilo naplnit,“ dodal Žaloudík. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Masarykův onkologický ústav, Rakovina, Brno, rekonstrukce, Jaroslav Bakeš, pavilon, nemocnice, Česko, Jan Žaloudík, Tomáš Garrigue Masaryk, ČSSD

Komentáře

Eva Broučková

na Žluťáku jsou vážně všichni skvělí a mnozí máme za co děkovat, jediné co je tristní, je parkování, vždy, když jedu na kontrolu, jsou problémy s místem, pro ty z nás, co mají s pohybem byť jen trochu potíže, je to problém.

Úterý, 9. února 2021, 15:15Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.