Speciální techniku, která by mohla včas odhalit rakovinu kůže, vyvíjí tým vědců v Brně. Už brzy by mohl speciální přístroj pomoci při léčbě pacientů, ročně je rakovina kůže nově zjištěna u 1500 lidí, 450 z nich léčbu nezvládne.
Rakovina kůže ročně postihne až 1500 lidí v České Republice a téměř třetina pacientů náročnou léčbu nezvládne. Nejohroženější skupinou jsou senioři. Lékaři jsou prozatím schopni nemoc diagnostikovat pouze opticky na základě svých zkušeností, rozeznat některé druhy rakoviny je ale velmi složité.
Nová technologie, kterou vyvíjí vědci z Brna, by mohla lékařům usnadnit práci. Projekt je však zatím pouze ve stádiu klinických testů, tam ale funguje. Brněnští vědci se proto snaží svůj objev uvést do praxe.
Pavel Pořízka z brněnského výzkumného institutu Ceitec Vysokého učení technického se vývoji nové metody věnuje. „Zaměřili jsme se na to, že jedním ze základních projevů tohoto onemocnění je, že se v poškozené tkáni hromadí kovy, například zinek, železo nebo draslík. Pokud tedy drobný vzorek z kůže vložíme pod speciálně upravený spektroskop a zaměříme na něj laserový svazek, je schopen kovy v kůži odhalit,“ uvedl pro Novinky.cz.
Speciální spektroskop pro výzkum vzorků by mohl být brzy lékařům při diagnóze velmi nápomocný. Teď vědce čeká klinický výzkum, který je nutný před uvedením metody do praxe. Brněnští vědci budou v příštích měsících zkoumat vzorky kůže z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Ačkoli je rakovina kůže jednou z nejzákeřnějších forem onkologického onemocnění, spousta lidí ji nebere vážně a počet nemocných přibývá. Nádor na pokožce se mnohdy objeví do pěti let od léčby znova.
„Diagnózu rakoviny kůže by v budoucnu mohla kompletně zvládnout technika. Půjde o podpůrnou, tedy doplňkovou informaci pro ošetřujícího lékaře. Jinými slovy technika nenahradí jeho zkušené oko,“ dodal Pořízka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.