sobota 11. července 2020 Olga

Na jižní Moravě se dvojnásobně zvedl počet případů klíšťové encefalitidy

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje zaznamenala k polovině října dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy oproti stejnému období loňského roku. Dosud bylo 60 případů, loni ve stejné době 32, přičemž za celý loňský rok bylo 43 případů.

Encefalitida může skončit i úmrtím. Není proti ní lék, lidé se však mohou nechat očkovat. Podle vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek. letos nikdo nezemřel.

Nejvyšší výskyt encefalitidy byl v květnu a červnu, kdy bylo tepleji než předešlé roky. Podle hygieničky pak následné suché léto příliš aktivitě klíšťat neprospívalo. „Vzhledem k aktuálnímu teplému počasí jsou klíšťata stále aktivní a riziko nákazy i v podzimním období stále trvá," zdůraznila. Uvedla, že prevenci klíšťové encefalitidy lidé stále podceňují.„Jediným účinným preventivním opatřením je očkování proti této nemoci," řekla Ciupek.

Encefalitida postihuje nervový systém. Může způsobit například epilepsii, obrnu, meningitidu a v krajním případě hrozí smrt. Klíšťata přenášejí i další nemoci jako třeba boreliózu. Borelióza nemá tak dramatický vývoj, způsobuje například záněty kloubů nebo třes rukou. Proti borelióze není očkovací látka, ale existuje účinná léčba. K půli října bylo 245 případů boreliózy, loni za stejné období 242.

Kromě očkování se lidé mohou chránit repelenty, vhodným oblečením v přírodě, vhodné je také vyhýbat se vysoké trávě. Nejohroženější skupinou jsou starší lidé. Podle hygieniků často dohlížejí na děti, ale sebe zanedbávají. Starší člověk se přitom s encefalitidou vyrovnává hůř.

Jihomoravský kraj patří k rizikovým oblastem. Rizikovým místy jsou okolí řek Svratka, Svitava, Oslava, ale také okolí Brněnské přehrady, Křetínská přehrada, Vranovská přehrada a okolí lesů.

Autoři

Štítky klíšťata, encefalitida, zvýšení, jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.