Nový zlepšovák představili odborníci z Brna, kteří zkoumali, co vše se dá vymyslit s komunálním odpadem. Experti z brněnského Vysokého učení technického (VUT) zjistili, že se odpadky výborně hodí do stavebnictví i nábytkářského průmyslu. Novinka už funguje na trhu.
V posledních dnech dokončili vývojáři ve spolupráci s akademickou půdou a dalšími partnery prototyp výrobní linky na zpracování komunálního odpadu. „Dnes, po dvou a půl letech práce mohu říci, že v zásadě všechen vytříděný odpadový materiál je zpracovatelný,“ řekl předseda představenstva společnosti Smart Technik Zdeněk Suchomel, která na vývoji spolupracovala mimo jiné s vědci z Fakulty stavební VUT v Brně.
Zároveň vědci testovali receptury materiálů a vyvinuli tři desky. Kromě standardní také voděodolnou a desku se zvýšenou požární odolností. „Podařilo se nám vytvořit tři typy úžasných materiálů, které budou mít jistě enormní využití nejen ve stavebnictví, ale i v nábytkářském průmyslu,“ informoval děkan brněnské stavárny Rostislav Drochytka.
Samotný postup zpracování začíná nejdříve vytříděním odpadů. Poté se odpad nadrtí a vysuší. Podle konkrétní receptury v závislosti na požadovaném typu materiálu se tvoří směs, ze které se odpad lisuje do desek. Odpad se skládá především z velkého množství plastů, ale také z papíru nebo tkanin. „Od roku 1993 byl první projekt na to, jak recyklovat odpady. My se snažíme odpady převádět na druhotné suroviny a dělat z toho výrobky,“ vysvětlil Drochytka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.