Do moravské metropole se sjeli mladí evropští příznivci robotiky. Účastníci z Česka, Řecka, Polska i Ukrajiny se Vida centru utkali ve vědátorské soutěži. Na akci předvedli naprogramované roboty, kteří umějí chodit, hrát i vařit kávu.
Hlavním lákadlem brněnské Robotiády je klání čtyřčlenných týmů mladých vědátorů, kteří postavili a naprogramovali vlastní roboty. „Disciplíny známe tak měsíc dopředu, takže roboty jsme za tu dobu postavili, a dnes jsme je jen museli převézt a označit startovacím číslem,“ sdělil student Ondřej ze Střední průmyslové školy na Proseku v Praze
Mladé hlavičky se na soutěži utkaly už podesáté. Disciplíny pro sestavené roboty ale zůstávají stejné. „Soutěžící můžou své síly změřit ve sprintu, čáře, záchraně medvěda, freestylu nebo autonomním medvědovi, při níž musí robot v bludišti najít plyšového medvěda,“ vysvětlila Drbně organizátorka soutěže Jitka Svobodová.
Nejrozmanitější robotí disciplínou je každoročně freestyle. Účastníci při něm u stolů prezentují roboty s nejrůznějším využitím. U některých zařízení je funkce zřejmá, jiné výtvory potřebují vysvětlení mladých autorů. „Chcete si to zkusit? Hoďte tam minci,“ nabádal zvědavce soutěžící ze školy ve Veselí nad Moravou, který prezentoval nenápadnou žlutou krabičku.
Po vhození mince a potažení za kostičku lega z jeho automatu vypadl bonbón. Další soutěžící se chlubili hrajícím gramofonem složeným pouze z lega, motorku, jehly a papíru. Jiní přihlásili do disciplíny chodícího slona nebo robota, který vaří kávu. Klání se letos zúčastnilo 360 soutěžících.
Kromě věku a schopností v programování nemusí účastníci splňovat žádné zvláštní předpoklady. „Na Robotiádu se může přihlásit kdokoliv, ani to nemusí být škola. Máme tu týmy z domů dětí a mládeže, různých spolků, nebo i rodinné týmy, kde rodiče dělají vedoucí,“ řekla Svobodová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.