Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Vědci vyráží na polární expedici. Vezmou s sebou ukrajinského experta z Brna

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) se letos opět vydají zkoumat do Antarktidy. V polární oblasti se budou zabývat klimatem i sledováním tamních ledovců. Jedním ze členů výpravy se stane vědec z Ukrajiny, který se kvůli válce nevrátil do rodné země.

Třiadvacet členů brněnské expedice vyrazí do Antarktidy v pátek 27. ledna. Podle mluvčího Masarykovy univerzity Radima Sajbota se skupina při cestě rozdělí. Část výpravy zamíří na Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde bude bádat po dobu dvou měsíců. „Druhá, menší skupina čítající devět lidí, bude přes dva týdny pracovat na ostrově Nelson Island," řekl Sajbot.

Účastníci výpravy budou v Antarktidě sledovat klima i ekosystémy. Pod jejich drobnohledem se ocitnou například ledovce, dlouhodobě zmrzlé půdy nebo jezera. K vědcům se letos přidá také expert na výzkum lišejníků. Anton Puhovkin pochází z Ukrajiny a návrat do vlasti mu loni na jaře překazila ruská invaze. Po roce v Antaktidě se nakonec východoevropskému vědci podařilo dostat do Polska, odkud na základě předchozích kontaktů zamířil do moravské metropole.

Nyní už se na jižní pól vrátí pod záštitou MU. Brněnská přírodovědecká fakulte jej totiž, stejně jako další ukrajinské učitele a experty, zaměstnala. „Díky němu a spolupráci s ukrajinským národním programem získají naši uživatelé přístup k novým vzorkům, a naše přístrojové vybavení se dostane na ukrajinskou stanici, která má na rozdíl od našich celoroční provoz,“ řekl manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler.

Dalšími zahraničními účastníky mezinárodní expedice budou slovenští badatelé, kteří jsou absolventy a zaměstnanci MU, ale také dva vědci z Turecka a jeden z Británie. Česká stanice pojmenovaná po zakladateli genetiky, na kterou většina výpravy míří, slouží vědcům v Antarktidě přes patnáct let. Letos ji čeká rozsáhlá oprava střechy. Na rekonstrukci bude pracovat horolezec, který má zkušenosti s prací pokrývače.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Masarykova univerzita

Štítky masarykova univerzita, expedice, antarktida, výzkum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.