Oprýskaná, nevábná a přesto historicky cenná čekárna pouliční dráhy na Obilním trhu, jak ji vyprojektoval před 86 lety architekt Oskar Poříska, se po letech zapomnění a devastace zřejmě dočká obnovené slávy. Radnice městské části Brno-střed pro ni hledá nové využití, které má vzejít z ankety, kterou vyhlásila.
„V současnosti jednáme s brněnským dopravním podnikem, kterému dnes patří, o převodu zastávky do našeho vlastnictví. O její konečné podobě rozhodnou lidé v anketě, kterou jsme zveřejnili v říjnovém čísle našeho zpravodaje a na internetových stránkách radnice,“ sdělil starosta Brna-středu Libor Šťástka.
Před časem přišli s osobitým návrhem na přestavbu Pořískovy památkově chráněné funkcionalistické čekárny architekti v brněnském ateliéru RAW. Tomáš Rusín a Ivan Wahla chtějí objekt proměnit na kavárnu ve stylu hromadné dopravy. Zastávka by podle jejich projektu získala nové skleněné průčelí.
„Ta památka dnes hodně chátrá. A tak nás napadlo, že potřebuje opravu, která jí zajistí ochranu. Protože patří Dopravnímu podniku města Brna, navrhujeme ji využít stylově. Jako Tram Cafe. Měla by v ní být cítit taková dopravní nostalgie,“ vylíčil záměr spoluautor návrhu Tomáš Rusín.
V interiéru navrhované kavárny nemají chybět klasické tramvajové sedačky či historické fotky vozů dopravního podniku. Nad barem budou viset kožená madla, která lidé pamatují ze starých tramvají. Přestavba i s opravenými toaletami v suterénu by podle Rusína mohla stát méně než dva miliony korun.
„Pokud bude zachována současná konstrukce, nebudeme mít s jakýmkoliv rozumným využitím zastávky problém,“ řekl k záměru architektů vedoucí odboru památkové péče magistrátu Martin Zedníček.
Čekárnu na Obilním trhu s veřejnými záchodky pod ní tvoří elementární přístřešek, jehož zadní stěna plynule přechází ve stropní desku a tvoří Pořískův oblíbený motiv zaoblené hrany.
Dvě podobné veřejné stavby vytvořil známý brněnský architekt v té době jak pro Lažanského (dnešní Moravské) náměstí, tak i pro náměstí Svobody, jehož dominantou byl od roku 1926 do roku 1964 slavný ´Hříbek´. Ten nabízel jak ´úlevu´ v podzemí, tak trafiku a místnost pro zaměstnance dopravního podniku na povrchu.
Mezi další Pořískovy funkcionalistické stavby patří v Brně například nájemní dům s obchody a kavárnou Convalaria na nároží ulic Veselé a České, budova Biskupského gymnázia v Barvičově ulici na vrcholu Wilsonova lesa v Masarykově čtvrti nebo Ústav pro tělesně postiženou mládež na Kociánce v Králově Poli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.