Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Synagoga v Brně je v polovině obnovy, dnes tam vítali novou oponu

Brněnská synagoga je v polovině celkové obnovy. Symbolickým předělem se dnes stalo přivítání nové opony, která kryje svatostánek se svitky tóry. Vznikla ve Spojených státech podle výtvarného návrhu Marka Podwala, který je také autorem kompletního setu textilií ve Staronové synagoze v Praze. Také pro Brno navrhne sedm opon a pokrývek.

Dnes představenou oponu zdobí motiv menory, tedy sedmiramenného svícnu, který Podwal označil za nejstarší židovský symbol. Z ramen svícnu vyrůstají květy, což je odkaz na verše biblických žalmů, uvedl autor. Místopředseda Židovské obce Brno Pavel Fried zdůraznil, že oponu pro synagogu nemůže navrhovat kterýkoliv umělec. Nejde totiž jen o barvy či výtvarnou
působivost. "Do návrhu musí autor vtělit hlubokou znalost judaismu," řekl Fried.

Funkcionalistická stavba v ulici Skořepka je dnes jedinou plně fungující synagogou na Moravě. Za druhé světové války, kdy sloužila jako skladiště, ale přišla o všechen mobiliář. Po válce přeživší židé svatostánek znovu začali využívat, ovšem vybavení získali pravděpodobně z jiných modliteben, a proto neodpovídal původnímu stylu.

Židovská obec Brno dlouhodobě usiluje o kompletní rekonstrukci a obnovu synagogy. Vše by mělo odpovídat čistě funkcionalistickému stylu, uvedl předseda obce Jáchym Kanarek. Uskutečnit přibližně polovinu záměrů umožnila dotace pět milionů korun z evropských fondů. Peníze posloužily například novou střechu, odvlhčení zdiva, obnovu vnitřní výmalby i vnější fasády a výměnu rozvodů.

Shodně pětimilionový rozpočet má navazující projekt, který skončí v dubnu 2016. Jeho cílem je navrácení interiéru do původní podoby známé z dobových fotografií. Peníze pocházejí z takzvaných norských fondů. Řemeslníci opraví dřevěné podlahy na galerii žen a v malé modlitebně, dále zhotoví repliky původních lavic, podlážek a kovových lustrů. Součástí druhé fáze obnovy je také výroba zbývajících textilií.

Před druhou světovou válkou žila v Brně mnohatisícová židovská komunita, která se výrazně podílela na kulturním i průmyslovém rozvoji města. Mnozí židé ale uprchli před nacisty do zahraničí, tisíce jich padly za oběť holokaustu. V současnosti tvoří židovskou obec v Brně asi 300 lidí.

Architektonický projekt synagogy ve Skořepce je dílem Otty Eislera. Židovskému náboženskému spolku Agudas Achim začala budova sloužit v roce 1936. Od roku 1945 je nepřetržitě v provozu.

Zdroj: ČTK

Štítky synagoga, Brno, židovská obec, USA, Praha, Pavel Fried, druhá světová válka, holokaust, Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Synagoga v Brně je v polovině obnovy, dnes tam vítali novou oponu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.