čtvrtek 26. května 2022 Filip

Město chce odkoupit akcie ve společnosti Veletrhy Brno

Zastupitelstvo města Brna na svém jednání v úterý 9. října schválilo záměr vést jednání a získat majetkový podíl 61 procent akcí ve společnosti Veletrhy Brno.

Dosavadní majoritní vlastník, společnost Messe Düsseldorf, totiž oznámil, že svůj podíl chce prodat. V tuto chvíli má Brno v této společnosti 34procentní blokační minoritu, a tudíž předkupní právo.

Na základě rozhodnutí zastupitelů město zahájí s protistranou jednání. K tomu byla zřízena expertní pracovní skupina, která bude připravovat veškeré právní a ekonomické podklady kolektivním orgánům města pro jejich další rozhodování.

„Jsme na začátku vyjednávání, nicméně od počátku nabídky od Messe Düsseldorf na odkoupení 61 procent akcií jsem byl přesvědčený o tom, že musíme jako město tuto nabídku vzít vážně a postupovat tak, aby se Brno stalo většinovým vlastníkem firmy,“ řekl primátor Roman Onderka.

Na rozhodnutí zastupitelů reagoval také generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš: „Odhodlanost města Brna k odkoupení akcií vítám. Jsem přesvědčen, že to přispěje k větší synergii města a BVV. Současně je to významná garance k zachování veletržního programu.“

V souvislosti s prodejem akcí se totiž už objevily spekulace, jak bude veletržní areál využíván po změně většinového vlastníka. Podle tiskového mluvčího Veletrhů Brno Davida Pokorného ale nebudou mít jednání o změně vlastnické struktury na chod společnosti žádný vliv. „Firma má naplánovaný veletržní kalendář až do roku 2015, je plně likvidní a své závazky splácí včas. Její finanční stabilitu potvrdil nezávislý auditor, společnost KPMG,“ řekl Pokorný.

Jak dodal, statutární orgány si uvědomují důležitost veletrhů pro město, jeho ekonomiku a podporu cestovního ruchu. Proto je také vyloučena jakákoliv spekulace o tom, že by v areálu brněnských veletrhů mohlo být cokoliv jiného než veletrhy.

„Územní plán jasně stanovuje, že na výstavišti je možné rozvíjet výhradně veletržní podnikání. Nelze tedy přeměnit památkově chráněný areál například v tržnici nebo cokoliv jiného,“ dodal mluvčí David Pokorný.

Štítky výstaviště, Brno, odkup, akcie, město

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.