Brněnští zastupitelé dnes schválili Strategii Brno 2050, jde o soubor cílů, kterých chce město v tomto časovém horizontu dosáhnout. Brno má do té doby například lépe hospodařit s vodou, mít víc zeleně, produkovat méně odpadu a umožnit svým obyvatelům vyřizovat úřední zálěžitosti on-line. Postupně začnou politici s odborníky pracovat na detailním programu a prostředcích k dosažení cílů. Na strategii spolupracovali politici s více než 200 odborníky i s veřejností. Brno by se díky plnění strategie mělo stát městem příjemnějším pro život než nyní.
„Proto jsme tvorbu strategie maximálně otevřeli, aby se mohli zapojit všichni, aby dávali podněty a navrhovali hodnoty, na nichž město bude dlouhodobě stát," uvedl náměstek primátora Jaroslav Kacer (TOP 09)
Detailní program má říct, co je v Brně nejdůležitější v příštích deseti letech. Od jara příštího roku začne příprava projektů a aktivit, které by se měly právě do těchto deseti let uskutečnit. Aby nešlo jen o vzletná slova, má každá oblast svého garanta a jasně stanovené cíle a měřitelné indikátory. Již od ledna mají začít diskuse se starosty městských částí a panelové debaty k různým tématům se zapojením veřejnosti.
Podle bývalého děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Ladislava Rabušice se může horizont roku 2050 zdát vzdálený. „Ale je to optický klam. Prosazování, byť i klíčových změn v životě města, má dlouhodobý charakter. V Brně s tím máme v mnoha oblastech bohužel velké zkušenosti. Třicetiletá vize je v pořádku," řekl Rabušic.
Mezi cíle patří zelenější město, které umí například lépe hospodařit s vodou a jsou v něm snesitelnější letní vedra, město, které je dobře dopravně dostupné, produkuje méně odpadu a umí jej lépe zpracovávat, město bude bezpečné a úřední záležitosti bude možné řešit on-line bez návštěvy úřadů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.