pondělí 13. července 2020 Markéta

Ostatky brněnské hokejové legendy Vlastimila Bubníka dostaly své místo na Čestném pohřebišti

Urna s ostatky hokejové a fotbalové legendy Vlastimila Bubníka byla v pondělí uložena na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Bubník je po cyklistickém vítězi Závodu míru Vlastimilu Moravcovi, který tragicky zahynul v roce 1986, teprve druhým brněnským sportovcem, jemuž se dostalo této pocty.

Manželka Vlastimila Bubníka Hana (roz. Machatová) a dcera Hana. Vedle nich autor náhrobku Dušan Váňa

Vlastimil Bubník se narodil 18. března 1931 v Kelči na Valašsku a jeho manželkou stala mnohonásobná mistryně republiky v moderní gymnastice a tanečnice Národního divadla Brno Hana, rozená Machatová.

Bubník prožil celý sportovní život v Brně. Jako hokejista startoval na čtyřech olympiádách, v roce 1956 byl v Cortině d'Ampezzo vlajkonošem československé výpravy. a v roce 1964 získal v Innsbrucku i bronzovou medaili. Reprezentoval v letech 1952 až 1664 na mistrovstvích světa, kde vybojoval třikrát bronz a jednou stříbro. Byl oporou týmů Rudé hvězdy a ZKL, které získaly 11 titulů mistra Československa. V nejvyšší soutěži zaznamenal 300 branek. Dalších 121 jich přidal v reprezentaci.

Fotbalový reprezentační dres oblékl Bubník jedenáctkrát a dal čtyři góly, jedním z nich přispěl v roce 1960 k bronzu z Poháru národů. Nedlouho poté se však s vrcholovým fotbalem rozloučil a soustředil se výhradně na hokej.

V dresu brněnských klubů odehrál 103 zápasů v nejvyšší československé soutěži. Stal členem hokejové Síně slávy IIHF  a v roce 2003 obdržel Cenu města Brna. Zemřel 6. ledna 2015 v Brně.

Foto MMB, Kometa Brno, Zbrojovka Brno | Zdroj MMB, ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.