Brněnští zastupitelé tento týden schválili tři projekty, které mají pomoct sociálně slabým lidem zařadit se zpět do společnosti. Město jim prostřednictvím sociálních pracovníků bude pomáhat najít práci, stabilizovat situaci v rodině a udržet si bydlení. Přijme na to desítku pracovníků, některé vyčlení z vlastních řad na magistrátu. Na tříletý projekt bude Brno čerpat 100 milionů korun z Evropské unie.
Zastupitelé podpořili projekty v několika bodech 30 až 35 hlasy, nikdo nebyl proti a někteří se zdrželi. Město se zaměří na zaměstnanost, bydlení a rodinu, protože podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) spolu tyto tři oblasti souvisejí, a pokud například člověk ztratí práci, může mít problémy s bydlením nebo v rodině a naopak.
Péče se zaměří na dlouhodobě nezaměstnané, kterých v Brně bylo na konci dubna na úřadu práce skoro 8000. Vybraní lidé projdou vzdělávacím procesem a potom na tři měsíce najdou uplatnění v jedné z 50 tréninkových pozic v administrativě, údržbě nebo úklidu ve firmách a příspěvkových organizacích města. Měsíčně si odpracují 80 hodin za hrubou mzdu 5500 korun. Organizace si je pak může nechat nebo si najdou místo jinde.
V oblasti bydlení vznikne sociální nájemní agentura. Její pracovníci budou lidem pomáhat hledat byt, s vytvořením nájemních smluv, ale i s tím, aby bydlení neztratili. Vznikne i garanční fond, který bude zárukou pro soukromníky, že v případě neplacení nájmu uhradí závazek město, které pak bude vymáhat peníze po nájemníkovi. Město v projektu nevyčlení žádné byty pro lidi bez domova, protože už je vyčlenilo v jiných projektech, například při zabydlování rodin v nouzi.
Město bude mít i rodinné asistenty a mediační centrum pro řešení konfliktních situací. Chce tím zlepšit práci v rodinách a zabránit odebírání dětí. Podle magistrátu se loni odebralo 134 dětí v městských částech Brno-střed, sever, jih, Židenice a Královo Pole. Podle Hollana budou projekty i finančně pomáhat společnosti, protože lidé budou pracovat a nebudou na dávkách a budou se starat o děti, které nebudou v domovech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.