Meteorologové vyhlásili v Brně smogovou situaci

Meteorologové vyhlásili pro Brno smogovou situaci, krátce po poledni pak i pro celou jižní Moravu. Platí od noci na dnešek do odvolání. Důvodem je vysoká koncentrace polétavého prachu v ovzduší.

 

 

Smogová situace je vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu platí smogová situace na řadě míst země včetně Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje.

V Brně je nejhorší situace u dětské nemocnice, kde meteorologové naměřili v 6:00 denní koncentraci polétavého prachu 107,2 mikrogramu na metr krychlový. Situace je zhoršená například i v Tuřanech, kde ve stejnou dobu naměřili 103,6 mikrogramu.

"Vyhlášení smogové situace je upozornění, že koncentrace poletavého prachu dlouhodoběji překračuje určité hranice. Aby lidé věděli, že ovzduší není úplně v pořádku, a ti, co jsou na to citliví, se zbytečně nepřepínali, nesportovali a podobně. A aby třeba i paní učitelky z mateřských škol nechodily s dětmi zbytečně ven," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Vzhledem k tomu, že se na zvýšených hodnotách významně podílí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.


Co v této situaci dělat?

  • Pijte dostatek tekutin – zvyšují samočistící schopnost dýchacích cest.
  • Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.
  • Vnitřní prostory větrejte pouze krátkodobě a intenzivně (3 – 4x denně).
  • Ve spalovacích zdrojích (kotle, krby atp.) spalujte pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv a jsou ke spalování určená výrobcem spalovacího zdroje, nespalujte žádné materiály venku na otevřeném ohništi.
  • Zamyslete se, čím vytápíte svá obydlí – omezte používání spalování ve zdrojích na tuhá paliva (kotle, krby atp.), přednostně využívejte zdroje na zemní plyn.
  • Zamyslete se, zda opravdu potřebujete cestovat autem – k cestám po městě využívejte MHD.
  • Zdržte se práce s chemickými látkami.
  • Zvyšte přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny.
  • Omezte pobyt a fyzickou aktivitu či sport ve venkovních prostorech, zejména v době mezi 6 – 10 a 16 – 20 hodinou.
  • Další informace a rady naleznete v odkazu.
  • Podrobné aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách ČHMÚ, záložka Ovzduší.

Zdroj: ČTK, MMB, JMK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, vzduch, Jihomoravský kraj, Český hydrometeorologický ústav, palivo, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.