Stopy po keltském osídlení jsou zatím zřejmě nejzajímavějším nálezem archeologů v místech bývalé továrny Vlněna v centru Brna. Výzkum rozsáhlého území je ale v samotných počátcích, vykopávky budou pokračovat ještě minimálně v lednu a únoru.
Archeologové se na místě postupně dostávají ke starším a starším vrstvám. Předtím musí z terénu odstranit náplavy. Mají tak vzorky keramiky od 15. století po novověk. Pod nimi jsou kulturní vrstvy z doby laténské, kdy na území nynějšího Brna žili Keltové. Podle Čižmáře jde o období od roku 150 do 50 před naším letopočtem.
"Výzkum provádíme sondážně, nemáme to v celé ploše. Atraktivnější nálezy snad budou přibývat," uvedl Čižmář. Podle něj je výzkum v počátcích. Odborníci odkryli také studnu, která zřejmě souvisí s výstavbou textilky v 18. nebo 19. století.
Areál bývalé Vlněny vlastní developer CTP. Letos v létě začal s demolicí většiny budov. Místo nich postaví moderní komplex administrativních budov. Práce mají trvat deset až 12 let a kancelářské budovy se budou stavět podle poptávky trhu.
Areál vznikal postupně. Původně šlo o několik menších textilních podniků, které srůstaly do jednoho komplexu, známého jako Vlněna. Zabírá plochu mezi ulicemi Dornych, Přízova a Mlýnská, areálem protéká potok Ponávka. K zemi mají jít postupně všechny budovy vyjma Bochnerova paláce a jedné další. Až do roku 1941 patřila továrna židovské rodině Stiassni. Po válce podnik fungoval ve znárodněném průmyslu, výroba skončila v roce 1997 a od té doby areál chátral.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.