Lidé nahlásili na jižní Moravě přes 1200 černých skládek

Přes 1200 černých skládek v Jihomoravském kraji nahlásili lidé za pět let existence projektu s názvem ZmapujTo, který umožňuje upozornit na černé skládky. Jejich skutečný počet se však na jižní Moravě odhaduje na 9000, řekl novinářům v Brně organizátor celostátní akce Ukliďme Česko Miroslav Kubásek.

Při ní dobrovolníci uklízejí odpad z nahlášených skládek a přírody, aby pomohli životnímu prostředí. Podle Kubáska se v kraji podařilo uklidit už 500 skládek.

Mapování černých skládek se týká celé České republiky. "Bohužel ne všechny obce s těmito podněty od občanů aktivně pracují. Stává se, že řada těchto černých skládek i po urgencích zůstává nadále na svých místech. Kromě neochoty úředníků tomu nahrává špatná odpadová legislativa, díky níž je problematické vlastníka donutit k tomu, aby nepořádek ze svého pozemku odklidil," uvedl Kubásek, který je na kandidátce ANO do krajských voleb.

I tak se ale podařilo některé skládky zlikvidovat díky dobrovolníkům a akci Ukliďme Česko. Kromě toho je tým Ukliďme Česko aktivní v orgánech měst a obcí. "Konkrétně v Brně jsou zakladatelé akce členy komisí životního prostředí. Snaží se působit na státní správu a samosprávu, aby se často velké a letité černé skládky začaly řešit," dodal Kubásek.

Podle něj zmizela například skládka v městské části Chrlice okolo železniční trati, ale pracuje se také na odstranění skládky z takzvaných Žabovřeských luk, kde se zamezilo navážení dalšího odpadu a postupně se lokalita očišťuje. Dalšími problémovými místy v Brně jsou například bývalá kasárna v Řečkovicích nebo bývalé JZD v městské části Komín.

Podle Kubáska existuje na jižní Moravě přes 240 starých ekologických zátěží, které nemohou zlikvidovat dobrovolníci, ale je potřeba zásahu specializovaných firem. "Jsou tam nebezpečné látky, nádoby a kontejnery a hrozí, že látky vytečou do přírody a kontaminují půdu nebo vodu. Ministerstvo životního prostředí se k tomu snaží postavit čelem a vyhlásilo program na podporu obcí pro likvidaci tohoto odpadu. Obce by toho měly využít," dodal Kubásek.

Zdroj: ČTK
 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky černá skládka, Jihomoravský kraj, Miroslav Kubásek, Česko, Brno, odpad, Ministerstvo životního prostředí České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.