Počasí dnes10 °C, zítra6 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch
Bez reklam

Letos již pošesté bude projekt „Na kole jen s přilbou“ pomáhat chránit zdraví a životy cyklistů

Se společným projektem Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ se letos setkají cyklisté v osmi horských oblastech a na řadě cyklostezek a cyklotras po celé České republice K projektu se připojuje stále více měst a dalších partnerů ze soukromého a veřejného sektoru.

Záštitu převzal také JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje. Cílem projektu Na kole jen s přilbou je přispět ke snižování výskytu nehod cyklistů spojených se zraněním či dokonce usmrcením. Letos se jedná již o šestý ročník. Zatímco v roce 2011, kdy byl projekt spuštěn, se mohli cykloturisté setkat s příslušnými cyklohlídkami v Jizerských horách a v Krkonoších, letos půjde o hlavní horské oblasti v rámci celé České republiky. Kromě Jizerek a Krkonoš se tak cykloturisté budou moci seznámit se zásadami bezpečné jízdy na kole také v Orlických a Krušných horách, v Beskydech a Jeseníkách, na Šumavě či Vysočině. A také na vinných stezkách Lednicko-Valtického areálu. „I v loňském roce musela Horská služba zasahovat zhruba 700x při úrazech cyklistů a koloběžkářů. A právě jezdci na koloběžkách nám začínají dělat velké starosti. Mnohdy na nich jezdí lidé, kterým nejde ani tak o poznávání přírodních krás, ale spíše o absolvování adrenalinových sjezdů strmých horských cest. Už to samo o sobě je nebezpečné. Když se k tomu přidá nejednou slabá tělesná kondice svátečního jezdce, může být zaděláno na pořádný průšvih,“ varuje Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR. Navíc se projekt dostává i do řady našich měst. Během uplynulých pěti let se tak stal významným prvkem přispívajícím k propagaci nejen bezpečné cykloturistiky, ale jízdy na kole obecně. A přibývá i počet přímo oslovených cyklistů. Zatímco v roce 2014 jich bylo zhruba 15 000, loni se jednalo již o 22 000 osob.

Projekt si postupem času získal důvěru desítek institucí. Letos se mezi jeho partnery řadí např. Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace krajů, Svaz měst a obcí či Česká kancelář pojistitelů. Podporu vyslovilo také 13 krajů a 11 měst.

Původně projekt ne náhodou cílil na propagaci používání cyklistických přileb. „Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve 3/4 případů zasažena právě hlava či krk. Přitom ve 2/3 případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Dnes jsou cyklistům poskytovány komplexní informace, jak mohou zvýšit vlastní bezpečnost při jízdě na horských stezkách i po silnicích. Např. se dozvědí, jak se přesvědčit o řádném technickém stavu svého kola a jaká je jeho povinná výbava. Pozornost je věnována i tomu, jak být viditelný pro ostatní, a to nejen za snížené viditelnosti, ale i za dne. „Cyklisté by měli dbát na svou viditelnost permanentně. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, přinejmenším vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy,“ doporučuje Roman Budský. Pochopitelně je hovořeno i o vlivu alkoholu na schopnost bicyklisty bezpečně ovládat kolo. Každoročně řada našich občanů holduje cykloturistice i v zahraničí. I pro ně je připravena řada cenných informací, mj. jak je to s povinností používat přilbu v jednotlivých státech EU28 a nakolik přísně se posuzuje jízda po nějaké té vypité sklence alkoholu

Projekt se postupně stále více rozšiřuje i do desítek měst po celé naší zemi. Tedy nejen pro cykloturisty, ale i běžné jezdce na kolech je připravena řada cenných rad, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu. Budou se tak moci například dozvědět, jaká nová pravidla musí dodržovat. Jsou to především cyklisté, kdo doplatí na případnou jezdeckou chybu, ať vlastní, nebo svého motorizovaného kolegy. V loňském roce zahynulo při dopravních nehodách 68 bicyklistů, o 11 více než v roce 2014. Dalších 394 utrpělo zranění těžká. „Pokud dojde k nehodě cyklisty, je ve srovnání s nehodou obecně 2,25x vyšší pravděpodobnost, že bude smrtelná,“ varuje Budský. To, že se do projektu zapojuje stále více měst, zaručí, že se důležité rady dostanou i ke starším bicyklistům. V loňském roce, podobně jako v roce 2014, totiž v téměř dvou třetinách případů umíraly na kole osoby starší 55 let.  

Narazíte-li na stanoviště projektu „Na kole jen s přilbou“, neváhejte se alespoň na chvilku zastavit. Budete si moci odpočinout a občerstvit se. A navíc se dozvíte řadu zajímavých informací a rad, jak se bezpečně pohybovat na kole u nás i při případné návštěvě některého ze států EU. Pro cyklisty je navíc připraveno na 80 000 cykloturistických map v 10 mutacích. „Náš tým připomene základní zásady bezpečné jízdy na kole. Poukáže, na co si dát nejvíce pozor a jak nejlépe ochránit sebe a své blízké,“ upřesňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Široká plejáda informací ze světa bezpečné cykloturistiky se nachází na webovém portálu projektu www.nakolejensprilbou.cz. Návštěvníci portálu se také mohou zúčastnit soutěže o zajímavé ceny.   

 

Štítky projekt, cyklista, Česko, havárie, Roman Budský, Krkonoše, Jizerské hory, Michal Hašek, Evropská unie, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Letos již pošesté bude projekt „Na kole jen s přilbou“ pomáhat chránit zdraví a životy cyklistů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.