Téměř 2000 studentů i dalších lidí si při lampionovém průvodu v Brně připomnělo události roku 1939, kdy nacisté zavřeli české vysoké školy a v Kaunicových kolejích zřídili během okupace vězení a popraviště.
Památku přijela uctít i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která studentům připomněla oběti českých studentů a vysokoškolských učitelů během druhé světové války.
"Kaunicovy koleje jsou smutným místem, odkud byli studenti odvlečeni. Potom sloužily jako popraviště 800 českých vlastenců a lidí, kteří si během války snažili zachovat hodnoty demokracie a svobody. Chtěla jsem svou přítomností vyjádřit čest památce. Je to i silné téma pro mou rodinu, babička až do smrti vzpomínala na výstřely z kolejí," řekla Valachová, pro niž je Masarykova univerzita její alma mater. Zdůraznila, že na rok 1939 by se nemělo zapomínat přes clonu roku 1989. "Ráda bych také, aby lampiony a jejich světlo přesvítily do budoucna nenávist, nelidskost a nesolidaritu," řekla při projevu před studenty.
S krátkou řečí vystoupil před studenty i rektor Mikuláš Bek, který řekl, že euforie ze svobody u něj trvá od roku 1989, kdy šel se spolužáky z pražského Albertova, až dodnes. "Je dobře, že se v Brně nestalo to, co v Praze, kde svátek studentů ukradla xenofobní organizace," řekl Bek.
Dopoledne byl položit květiny právě i na Albertově, kam policisté studenty nepustili. "Je to naschvál. Příznivci pana prezidenta a pana Konvičky se chtěli pomstít za loňskou demonstraci, která byla proti prezidentovi. Kvůli těmto politickým hrám neprobíhají oslavy 17. listopadu v přiměřené atmosféře a s důstojností, jakou by si zasloužily," poznamenal Bek k dnešnímu dění v Praze.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.