Brno chce být Fairtradovým městem

Brno bude usilovat o získání titulu Fairtradové město. Tento krok dnes schválila Rada města Brna. Radní zároveň projednali tzv. Deklaraci podpory fair trade, kterou se město Brno připojí k celosvětovému hnutí za spravedlivější ekonomické vztahy mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi.

Brno se tak přidá k městům, jako je Řím, Dortmund či Brusel, nebo ke svým partnerským městům jako Leeds či Lipsko, která již titul Fairtradového města mají.

K získání titulu Fairtradové město musí Brno zajistit využívání faitradových výrobků na svých oficiálních akcích (především káva, čaj apod.), vytvořit řídící skupinu společně s partnery z neziskových organizací, která bude připravovat pravidelné osvětové akce pro veřejnost či garantovat dostupnost fairtradových produktů v určitém počtu místních obchodů a kaváren.

Podporou fair trade by město Brno přispělo k naplňování cílů udržitelného rozvoje, který je zakotven v řadě městských, ale i národních a mezinárodních dokumentů. Titul Faitradové město je rovněž významným marketingovým nástrojem vytváření dobrého jména u občanů i v mezinárodním prostředí. „Město tímto jasně demonstruje svou společenskou odpovědnost a schopnost přispívat k řešení globálních problémů,“ dodává náměstek primátora Martin Ander.

Co je fair trade
Fair trade je celosvětová iniciativa podporující „spravedlivý obchod“, který dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Certifikace výrobku značkou Fairtrade dokládá, že zemědělci dostávají za své produkty spravedlivě zaplaceno, pěstují je s ohledem na životní prostředí a nevyužívají dětské práce, tzn. jejich děti mohou chodit do školy. Podpora fair trade je efektivní formou cílené rozvojové pomoci.

Mezi nejčastěji v Česku prodávané produkty se značkou Fairtrade patří: káva, kakao, čokoláda, čaj, třtinový cukr či banány. K dostání jsou také výrobky z bavlny, či dokonce řezané květiny.

Mezi základní principy fair trade patří:

  • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí,
  • dlouhodobé obchodní vztahy,
  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO),
  • zákaz nucené a dětské práce,
  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit,
  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie,
  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin,
  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů.

 

TIsková zpráva

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Mezinárodní organizace práce, Řím, Brusel, Lipsko, Dortmund, Leeds, Martin Ander, Afrika, Asie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.