Restaurátorka obnovuje cenný prapor brněnských sokolů z roku 1929

Památkově chráněný prapor Sokola Brno I je v rukou restaurátorky, která se mu pokouší vrátit dřívější krásu. Prapor má pro sokoly vysokou symbolickou hodnotu. Pochází z roku 1929, za druhé světové války i za komunismu jej přechovávali v soukromí. V posledních letech se podařilo vyrobit repliku žerdi, obnovit kovového sokola na jejím vrcholu a slavnostní stuhu, teď přišla na řadu vlajka samotná.

Prapor je nyní rozebraný na jednotlivé listy a vyčištěný, popsala Barbora Hejlová z firmy Alerion, jež se zabývá výrobou vlajek. Restaurátorku Lenku Dolanskou ale s praporem čeká ještě mnoho práce. Prach odstranila jemným štětcem a pomocí vysavače s regulovaným odsáváním. Klasické praní nepřipadalo v úvahu. Proto oba listy praporu čistila pomocí tamponů s deionizovanou vodou.

Památkově chráněný prapor Sokola Brno I (na snímku z 20. dubna) je v rukou restaurátorky, která se mu pokouší vrátit dřívější krásu. Prapor má pro sokoly vysokou symbolickou hodnotu. Pochází z roku 1929, za druhé světové války i za komunismu jej přechovávali v soukromí. V posledních letech se podařilo vyrobit repliku žerdi, obnovit kovového sokola na jejím vrcholu a slavnostní stuhu, teď přišla na řadu vlajka samotná.

Poté přišla na řadu takzvaná perlóza. "Perličky celulózy jsem vtírala po povrchu bílého hedvábí a ony na sebe nabalily nečistoty. Poté se perličky nechají zcela zaschnout a odstraní se pomocí odsátí a jemného kartáče," uvedla Dolanská.

Listy praporu jsou vzhledem k jeho stáří v relativně dobrém stavu. Silně poškozený je však tunýlek, do kterého se vsouvá žerď. Tuto část praporu, která bude nejvíce namáhaná, musí restaurátorka podložit obarveným hedvábím a překrýt tónovanou francouzskou krepelínou.

Na lícové straně praporu z čistého hedvábí je stříbrnými nitěmi vyšit obraz sokola, na rubu dvouocasý český lev ve skoku se zlatou královskou korunkou. Prapor tak spojuje státní a sokolskou symboliku. Nechala jej vyrobit mecenáška Luisa Šílená podle návrhu architekta Bohumila Babánka, a to u příležitosti otevření sokolského Stadionu v Kounicově ulici, který je příkladem modernistické architektury.

Ve 30. letech prapor nechyběl na žádné z velkých sokolských akcí v Brně ani na pražských sletech. Dochovaly se také dva starší prapory brněnských sokolů. První pochází z roku 1869, druhý z roku 1895. Oba prapory jsou v zasklených rámech v zasedací místnosti Stadionu.

Kulturní památkou se stal až třetí z brněnských praporů, a to kvůli své umělecké hodnotě a mimořádnému řemeslnému zpracování. Po restaurátorském zákroku jej sokolové budou používat při významných událostech. "Například to budou oslavy 100. výročí vzniku Československa v roce 2018," řekl místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, druhá světová válka, krása, hedvábí, Michal Doležel, vznik Československa, komunismus, stuha, Český lev

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.