Dnes, 16:00
Odborní pracovníci z Muzea města Brna dokončili rozbor dávného válečného historického klenotu. Vzácné torzo pancíře objeveno na Moravě vzniklo během Trojské války. Dočká se i veřejné prezentace.
Analýza pokladu objeveného díky spolupráci archeologů a veřejnosti identifikovala torzo bronzové zbroje z mladší doby bronzové. Mimořádně cenný archeologický nález byl ukryt v zemi více než tři tisíce let a období jeho vzniku je tradičně spojováno s legendárními boji o Tróju.
„Tento nález potvrzuje důležitost dlouhodobé spolupráce mezi odborníky a veřejností, která je pro naše muzeum klíčová. Umožňuje nám objevovat a chránit cenné artefakty, jež nám přibližují dávné epochy a přinášejí nové poznatky o naší historii,“ uvedl Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna.
Brněnští odborníci odhalily, že pozoruhodná sbírka artefaktů dávné doby činící hrot kopí, srp, jehlici a několik fragmentů mědi, byla záměrně poškozena a společně uložena do země jako součást obětního rituálu.
Mezi nalezenými předměty, které spatřily světlo světa již v roce 2023, se nacházel i nenápadný přehnutý plech. Až pečlivé analýzy mezi lety 2024 a 2025 odhalily jeho skutečný význam. Jednalo se o část hrudního pancíře. Ten se do české archeologie zapsal jako teprve druhý exemplář svého druhu na našem území.
„S využitím 3D skenování se podařilo zohýbaný plech digitálně 'rozbalit' a identifikovat jeho tvar i dekor. Právě ornament, rozpoznaný pod mikroskopem, potvrdil, že jde o součást těla chránící zbroje,“ popsal Aleš Navrátil, archeolog Muzea města Brna.
Odborná dokumentace pod záštitou Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity odhalila, že válečný poklad pochází z období před 3200 lety, tedy stejné doby, kdy se odehrávala slavná trojská válka.
Moravská zbroj byla objevena během dlouhodobého archeologického výzkumu Muzea města Brno s Regionálním muzeem v Mikulově za spolupráce amatérských spolků hledačů kovů. Kde přesně ale na historický poklad jeden ze zkušených spolupracovníků natrefil však kvůli ochraně zůstává utajeno.
Bronzové zbroje jsou extrémně vzácné, protože jejich výroba vyžadovala mimořádné řemeslné dovednosti. Staly se tak vysadou válečnických elit a jejich objevení zásadně rozšiřuje lidské poznání o vojenské kultuře středoevropské doby bronzové.
Vyjimečný nález propojující svět dávných válečníků a moravských dějin s legendárními eposy antického světa plánuje v budoucnu Muzeum města Brna představit i veřejnosti.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám