Dnes, 09:30
Na medlánecké kopce se po letech vrátily ovečky. Nepotěší jen kolemjdoucí, ale hlavně přírodu a ekology. Spásají totiž náletové dřeviny, pomáhají vzácným rostlinám a kopýtky kypří půdu. V září se přesunou na Kamenný vrch, kde se budou pást úplně poprvé.
Ekologové v Brně se radují. Podařilo se jim totiž do jihomoravské metropole navrátit pastvu. Je to podle nich nejúčinnější nástroj ochrany přírody. Ovečky se momentálně pasou na Medláneckých kopcích. V září je ochranáři přesunou na jedno z nejcennějších přírodních území v Brně, na Kamenný vrch. Tam zůstanou do konce října.
Pastvu v Medlánkách se podařilo obnovit po více než dvanácti letech. Kamenný vrch zažije premiéru, dosud se tam páslo jen symbolicky, pár kozami. „Letos počítáme až se třiceti kusy. Čím více, tím lépe,“ uvedla Tereza Žižková, ředitelka organizace Rezekvítek, která se návrat pastvy zasloužila.
Ovečky zvládnou to, co technika nezvládne. Spásají nežádoucí porost, pomáhají klíčit vzácným rostlinám a svými kopýtky přirozeně kypří půdu. Stará se o ně zkušená pastevkyně. „Stádo se v rámci lokality přesouvá podle potřeby. Ohrady jsou menší a ovce v nich setrvají kolem dvaceti dní,“ upřesnila Žižková.
Aby ale pastviny vůbec mohly vzniknout, bylo třeba vynaložit hodně úsilí. „Během jediného roku jsme vyřezali více než hektar neprostupných křovin. Výřez křovin a výhrab stařiny připravil plochy pro návrat pastvy,“ doplnila ředitelka.
Ekologové si však uvědomují, že pastva ve městě má i svá úskalí. „Prosíme návštěvníky, aby nevstupovali do ohradníků, nemanipulovali s nimi, nechali psy na vodítku a nekrmili ovce. Klidně si je vyfoťte, ale nechte je dělat jejich práci,“ zakončila Žilková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám