Dnes, 07:00
V srdci Brna začala stavba technologicky náročného kolektoru. Na ulici Česká se kvůli projektu za téměř 585 milionů korun na tři roky změní dopravní i pěší režim. Kolektor povede podzemím do hloubky až čtyř metrů, ulehčí údržbě sítí a umožní napojení moderních technologií.
Brněnská ulice Česká se od konce července promění ve staveniště. Začíná tu výstavba nového podzemního kolektoru, který zlepší správu inženýrských sítí a zamezí nutnosti častých výkopů. Stavbu oficiálně zahájilo slavnostní poklepání hornické výztuže.
„Jedná se o jednu z nejvýznamnějších investičních akcí tohoto roku. Kolektor usnadní opravy sítí a umožní napojení moderních technologií. Dalším nesporným pozitivem projektu je, že se opraví samotná ulice Česká, která je jednou z nejfrekventovanějších tepen v Brně,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
V úvodní fázi stavby dělníci nejprve ručně kopou sondy, které jim pomohou zmonitorovat základy přilehlých domů. Před ražbou kolektoru bude přeloženo vedení vodovodu a parovodu, aby nebyly narušeny dodávky tepla a teplé vody.
Staré železobetonové kanály podle náměstka primátorky René Černého (ANO) nahradí efektivnější horkovody, které zlepší distribuci tepla a přinesou úsporu koncovým zákazníkům. Provizorní přeložka povede podél jedné strany ulice místy pod povrchem, nad zemí ji lidé uvidí pouze okolo vchodů do budov.
Zmiňované sondy budou zasypány. Na základě ověřených poměrů se podle Černého začne se zajišťováním objektů, aby nedošlo k poškození. K tomu poslouží převážně speciální zakládání, které zároveň zabezpečí stabilitu povrchu při budoucí ražbě kolektoru.
Podle Michala Chládka, předsedy představenstva společnosti Technické sítě Brno, mají kolektory zásadní význam zejména v historických centrech měst.
„Kolektory zvyšují bezpečnost, spolehlivost a plynulost dodávek energií i vody, snadnější přístup k uloženým sítím snižuje i náklady na jejich údržbu. Eliminují také výkopy na povrchu komunikací, které vždy znamenají narušení komfortu pro obyvatele," uvedl Chládek.
Výstavba kolektoru Česká-Středova potrvá 36 měsíců a vyžádá si omezení pro chodce. Ti budou moci procházet vymezeným koridorem prostředkem ulice, později po jejích stranách. „Tomu, kdo Českou pouze prochází, doporučujeme využít souběžné trasy, například Rašínovu, Veselou nebo Běhounskou," sdělil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
V době adventu budou práce omezeny na minimum, aby stavba co nejméně rušila obyvatele a zákazníky v centru.
Nový kolektor naváže na ten pod náměstím Svobody a bude dlouhý 225 metrů. Povedou jím rozvody pro 18 nemovitostí a vznikne v něm i nové technologické řídicí centrum. Celková cena je téměř 585 milionů korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám