V Podkomorských lesích nad Brněnskou přehradou otevřeli lesníci bezbariérovou stezku, kterou využijí vozíčkáři, nepohybliví senioři i rodiče s kočárky. Trasy, které využijí lidé s pohybovým hendikepem i rodiny s malými dětmi, by postupně měly přibývat po celé republice. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka se nejedná o náročné a drahé úpravy, proto by podobných stezek mohlo být do roka hned několik desítek.
Na budování bezbariérových tras spolupracují lesníci s několika spolky, které mají bohaté zkušenosti s vozíčkáři. K podpoře těchto stezek v hospodářských lesích i v chráněných územích se zavázala také ministerstva zemědělství a životního prostředí. „Je to i příklad dobré praxe pro majitele nestátních lesů, aby šli podobnou cestou," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Jako první se projekt rozhodli otestovat v lesích nad Brněnskou přehradou. Klíčové je podle Šafaříka stezky vytipovat a na místě ověřit. „Pak se poukáže na kritická místa. To jsou obvykle závory, které musíme zkrátit, aby vozík projel, ale auto nikoliv. Pak se jedná o další drobné úpravy, na stezce k Ríšově studánce jsme vyfrézovali zpomalovací prahy a upravili okolí studánky tak, aby se dalo na vozíku dojet bezpečně až přímo k ní," řekl Šafařík.
Brněnská stezka je šestikilometrovým okruhem od rozcestí U křivé borovice poblíž sídliště Kamechy. Po zpevněných lesních cestách vede až k Ríšově studánce. V říjnu by se měla otevírat stezka u Hradce Králové, následovat budou další. A to jak cesty asfaltové, tak cesty s přírodním povrchem.
V Česku už řada bezbariérových turistických stezek existuje. Dlouhá léta jejich síť rozvíjí a značí Klub českých turistů. Právě s nimi chtějí lesníci spolupracovat, až dojde na stezky v národních parcích. Problém je nejednotné značení v terénu. O sjednocení se snaží spolek Síť bez bariér. „Vozíčkářům a dalším hendikepovaným je už dnes řada lesních cest dostupná. Přesto se na ně ale nevydávají především kvůli obavám o svou bezpečnost," doplnil Šafařík.
„Dělá nám radost, že můžeme s Lesy ČR spolupracovat, do lesa se dostanou i lidé, kteří v něm nikdy nebyli. A rádi bychom, aby značení těchto cest nebylo roztříštěné, ale jednotné," zakončila jednatelka spolku Síť bez bariér Jana Panáčková-Feixová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám