FOTO: Brno vzpomíná na konec války. Na náměstí Svobody parkují sovětské tanky

Autoři | Foto Alice Rosier

Před osmdesáti lety bylo Brno osvobozeno od nacistické nadvlády. Významné výročí si město připomíná mimo jiné i výstavou historické techniky Rudé armády a spojenců. Její součástí jsou ukázky uniforem, výzbroje a výstroje i výstava fotografií z období protektorátu a osvobození. Na náměstí Svobody dnes také zaparkovala dobová armádní vozidla.

Jihomoravská metropole si připomíná osmdesát let od konce druhé světové války, kdy bylo město osvobozeno od německé nadvlády. Rudá armáda vybojovala moravskou metropoli v roce 1945 v rámci Bratislavsko-brněnské operace. Tažení vedl maršál Malinovský, pomáhali Ukrajinci i Rumuni. Atmosféru klíčových dubnových a květnových dnů letos přibližují pietní akty, vzpomínkové akce na Špilberku a nyní také výstava historické vojenské techniky.

Výročí osvobození si připomínají lidé napříč celým Českem. Příběhy okupace a osudy padlých připomíná také Paměť národa, jež stojí za řadou upomínkových akcí a výstav. 

„Chceme celému světu vzkázat, že si svobody opravdu vážíme a nenecháme si ji nikým vzít. Dnes vyšleme vzkaz všem ostatním svobodným národům Evropy a zbytku světa, že si vzájemně musíme pomoci při obraně, protože neporazíme-li agresora, přijde jednoho dne k nám. To nejmenší, co můžeme pro naši svobodu udělat, je, zastat se těch, kteří o ni dnes bojují na Ukrajině,“ okomentoval vedoucí instituce Mikuláš Kroupa.

Součástí dnešní výstavy v srdci města je rovněž předváděcí expozice funkčních modelů armádních vozidel z druhé světové války. Na dobové vozy se přišly podívat stovky Brňanů. Kromě techniky v životní velikosti obdivovali i tu na dálkové ovládání a další miniatury. Atmosféru dokreslily dobové uniformy, nápisy a vlajky. Účastníci v kostýmech později pojedou symbolicky osvobozovat vybrané obce v okolí Brna. Mezi nimi jsou například Chrlice, Újezd, Ponětovice nebo Podolí. 

Vyvrcholením brněnských vzpomínkových akcí bude dnes v 19:00 shromáždění na Zelném trhu, kde se bude držet minuta ticha na počest padlým a umučeným v koncentračních táborech. 

Osvobození Brna začalo už 15. dubna 1945 a trvalo několik dní. Němci se totiž nechtěli jednoduše vzdát. K sovětské armádě se tehdy dokonce přidala i tanková armáda z již osvobozené Vídně. Sověti nejdříve pronikli k brněnskému předměstí. Odtud armáda pokračovala směrem na sever. Hrad Špilberk, který v té době opevnili, ukázal mírovou vlajku bez boje. Město tak bylo 26. dubna k večeru konečně osvobozeno. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, historie, výstava, válka, Rusko, technika, tank, osvobození

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.