Brno si letos připomíná osmdesát let od konce druhé světové války, kdy bylo město osvobozeno od německé nadvlády. Atmosféru klíčových dubnových a květnových dnů přiblíží pietní akty, výstavy historické vojenské techniky i vzpomínkové akce na Špilberku. Historii města v roce 1945 připomene například i Institut Paměti národa, který chystá výstavu s autentickými příběhy pamětníků z Brna a okolí.
Brno zažívalo ke konci druhé světové války nelehké chvíle. Německá vojska si zde zřídila významný uzel obrany a hrozilo, že město bude zničeno leteckými útoky spojenců. Nakonec vše zvrátilo pár dubnových dní, kdy sovětské a rumunské jednotky Brno od německé nadvlády osvobodily. Konkrétně se tak stalo mezi 23. a 26. dubnem 1945.
Mezi tradiční vzpomínkové akce patří ty na Ústředním hřbitově v Brně a na Kounicových kolejích. První pietní akt k výročí osvobození Brna se uskuteční na Ústředním hřbitově v sobotu 26. dubna od deseti hodin. Na náměstí Svobody pak bude po celou sobotu výstava historické vojenské i civilní techniky sovětské a německé armády. Ukončení druhé světové války uctí zástupci města a další hosté ve čtvrtek 8. května v deset hodin v areálu Kounicových kolejí.
Vzhledem k významu událostí, které se odehrály v dubnu a květnu roku 1945, město podporuje i další projekty. Například Institut Paměti národa chystá k osmdesátému výročí osvobození Brna výstavu, kde zájemci se zájemci dozví o příbězích pamětníků a pamětnic z Brna a Jihomoravského kraje.
Na Špilberku se o víkendu bude také konat akce s názvem Brno 1945, která se uskuteční tento víkend na Špilberku. „Program bude zahrnovat příchod Rudé armády do Brna, na Špilberku bude velké ležení s uniformovanými vojáky, v pískovně se poté v neděli uskuteční rekonstrukce bitvy s dobovou technikou," uvedla brněnská zastupitelka pro oblast marketingu Kateřina Jarošová. Od sobotních třinácti hodin odstartuje program Hvězdy nad Brnem, během kterého zazní vyprávění historika o tom, jak druhá světová válka probíhala v Brně. Chybět nebudou ani komentované ukázky vojenské výstroje a výzbroje všech válčících stran, dobová hudba a přehlídka historických oděvů. Program vyvrcholí ve dvacet hodin multimediální bitevní ukázkou v předhradí. Součástí sobotního programu na Špilberku bude taky speciální prohlídka Hrad v rukou Wehrmachtu.
Na popisované události „krvavého jara“ upozornilo i červené nasvícení hradu Špilberku, které si lidé mohli prohlédnout od 22. do 25. dubna. V sobotu 26. dubna bude nasvícen do barev české trikolory.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám