Brno si připomíná osmdesát let od osvobození města na konci druhé světové války

Brno si letos připomíná osmdesát let od konce druhé světové války, kdy bylo město osvobozeno od německé nadvlády. Atmosféru klíčových dubnových a květnových dnů přiblíží pietní akty, výstavy historické vojenské techniky i vzpomínkové akce na Špilberku. Historii města v roce 1945 připomene například i Institut Paměti národa, který chystá výstavu s autentickými příběhy pamětníků z Brna a okolí.

Uplynulo osmdesát let od osvobození Brna

Brno zažívalo ke konci druhé světové války nelehké chvíle. Německá vojska si zde zřídila významný uzel obrany a hrozilo, že město bude zničeno leteckými útoky spojenců. Nakonec vše zvrátilo pár dubnových dní, kdy sovětské a rumunské jednotky Brno od německé nadvlády osvobodily. Konkrétně se tak stalo mezi 23. a 26. dubnem 1945.

Mezi tradiční vzpomínkové akce patří ty na Ústředním hřbitově v Brně a na Kounicových kolejích. První pietní akt k výročí osvobození Brna se uskuteční na Ústředním hřbitově v sobotu 26. dubna od deseti hodin. Na náměstí Svobody pak bude po celou sobotu výstava historické vojenské i civilní techniky sovětské a německé armády. Ukončení druhé světové války uctí zástupci města a další hosté ve čtvrtek 8. května v deset hodin v areálu Kounicových kolejí.

Město podporuje i další projekty, které události připomínají

Vzhledem k významu událostí, které se odehrály v dubnu a květnu roku 1945, město podporuje i další projekty. Například Institut Paměti národa chystá k osmdesátému výročí osvobození Brna výstavu, kde zájemci se zájemci dozví o příbězích pamětníků a pamětnic z Brna a Jihomoravského kraje.  

Na Špilberku se o víkendu bude také konat akce s názvem Brno 1945, která se uskuteční tento víkend na Špilberku. „Program bude zahrnovat příchod Rudé armády do Brna, na Špilberku bude velké ležení s uniformovanými vojáky, v pískovně se poté v neděli uskuteční rekonstrukce bitvy s dobovou technikou," uvedla brněnská zastupitelka pro oblast marketingu Kateřina Jarošová. Od sobotních třinácti hodin odstartuje program Hvězdy nad Brnem, během kterého zazní vyprávění historika o tom, jak druhá světová válka probíhala v Brně. Chybět nebudou ani komentované ukázky vojenské výstroje a výzbroje všech válčících stran, dobová hudba a přehlídka historických oděvů. Program vyvrcholí ve dvacet hodin multimediální bitevní ukázkou v předhradí. Součástí sobotního programu na Špilberku bude taky speciální prohlídka Hrad v rukou Wehrmachtu.

Na popisované události „krvavého jara“ upozornilo i červené nasvícení hradu Špilberku, které si lidé mohli prohlédnout od 22. do 25. dubna. V sobotu 26. dubna bude nasvícen do barev české trikolory.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky osvobození, druhá světová válka, výročí, krvavé jaro, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.